HPŽ ČR chce soudně napadnout prodej potratové pilulky

Na český trh byla v těchto dnech zavedena potratová tableta zabíjející dítě do 49. dne těhotenství. Hnutí Pro život ČR spolupracuje s právníky a gynekology na podání soudního napadení způsobu použití preparátu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil loni v červnu tři preparáty působící potrat dítěte v prvním trimestru: Mifegyne, Mispregnol a Medabon. První dva preparáty distribuuje v ČR firma Nordic Pharma. Ta k nim dodala také edukační materiál. Podle něj žena ve zdravotnickém zařízení pouze užije tři tablety Mifegynu. Následně může lékař ženu propustit. Po 36 hodinách užije žena čtvrtou tabletu, tentokrát Mispregnolu. K samotnému potratu tak může dojít mimo zdravotnické zařízení, což je v rozporu s českou legislativou i s podmínkami registrace SÚKLu.

Petici protestující proti legalizaci potratové tablety, kterou zorganizovalo Hnutí Pro život ČR, podpořilo loni více než 70 tisíc lidí. Přesto se ČR stala 25. zemí v Evropě, kde je potratová tableta schválena. V době, kdy česká populace vymírá, nabízí stát místo pomoci rodinám další metodu zabíjení. Gynekologové propagují tento způsob potratu jako šetrnější. Důsledek potratu je však vždy stejný: mrtvé dítě, zraněná matka.

Mifegyne (účinná látka mifepriston) je antihormon, který blokuje účinky hormonu progesteronu, který je nutný pro pokračování těhotenství. Jeho požití vede k usmrcení dítěte v děloze matky. Mispregnol (účinná látka misoprostol) obsahuje umělý hormon prostaglandin, který v normálním stavu tělo vytváří přirozeně. Spouští děložní stahy a  změkčuje děložní hrdlo. Jeho požití vede k vypuzení mrtvého těla potraceného dítěte. Oba preparáty je možné použít do 49 dnů po prvním dni poslední menstruace. Medabon (účinné látky mifepriston, misoprostol) obsahuje obě látky nutné pro způsobení potratu a používá se do 63 dnů po prvním dni poslední menstruace. Ten zatím na českém trhu není.

Převzato ze stránek Hnutí Pro život ČR

One Response to HPŽ ČR chce soudně napadnout prodej potratové pilulky

  1. […] HPŽ ČR se snaží soudně napadnout prodej potratové pilulky. Podrobnosti ZDE. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *