Rozhlédnutí 2013/09/15

Sv. Ludmila

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, dnes velmi osekaného. Je sedmnáctá neděle po Svatém Duchu a my zároveň slavíme svátek Panny Marie Sedmibolestné.

Nejvýznamnější svátky a dny tohoto týdne: sv. Ludmila Česká (16), suché dny (18. 20 a 21) a sv. Matouš Evangelista (21). Příští týden otevře 18. neděle po Svatém Duchu.

Z akcí upozorňuji především na ostravskou přednášku pana Semína (17) a svatováclavskou pouť FSSPX (21)

Modleme se tento týden především za mír v Sýrii a ve světě.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

15. září, neděle – je 17. neděle po Svatém Duchu a zároveň slavíme svátek Panny Marie Sedmibolestné. Před 770 lety zemřela kněžna sv. Hedvika Slezská (1174-1243). Před 20 lety byl zavražděn bl. Giuseppe Puglisi (1937-1993), kněz a odpůrce mafie.

16. září, pondělí – připomínáme si sv. Ludmilu, vdovu a mučednici.

17. září, úterý – připomínáme si Stigmata sv. Františka. V Ostravě se koná přednáška Michala Semína z cyklu Malý kurs apologetiky, tentokráte na téma Klaní se muslimové pravému Bohu?. Začátek v 18:00, podrobnosti ZDE.

18. září, středa – středa suchých dnů. Před 350 lety zemřel sv. Josef Kopertinský (1603-1663).

19. září, čtvrtek – připomínáme si sv. Januária, biskupa a mučedníka.

20. září, pátek – pátek suchých dnů. V  Košicích začne I. Národný pochod za život, jehož organizátorem je Konferencia biskupov Slovenska. Více ZDE a ZDE.

21. září, sobota – sobota suchých dnů, ale i svátek sv. Matouše Evangelisty. Před 580 lety (1433) jednotky bavorské zemské hotovosti vedené českým šlechticem Hynčíkem Pluhem z Rabštejna u vesnice Hiltersried zaskočily a rozdrtily husitské nájezdníky vedené hejtmany Janem Pardusem a Janem Řiťkou. Zničení jednotky, která měla sehnat zásoby pro obléhatele, zásadně ovlivnilo další obležení Plzně a přispělo k záchraně této klíčové katolické bašty. Proběhne svatováclavská pouť FSSPX: odchod z kostela ve Vinoři v 9:00, mše ve Staré Boleslavi cca od 12:30.

22. září, neděle – osmnáctá neděle po Svatém Duchu,

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Ignác Pospíšil

11 Responses to Rozhlédnutí 2013/09/15

 1. Den, kdy vznikla Solidarita a... napsal:

  Den, kdy vznikla Solidarita (Solidarność)

  http://www.stream.cz/slavnedny/835534-17-zari-den-kdy-vznikla-solidarita

  Pax et bonum

  Jan

  (zase se (minimálně) na nějakou dobu odmlčím. Bude pro mě důležitější modlitba, aby fatimské zasvěcení j. svatosti papeže Františka dne 13. 10. přineslo plody, než diskuse. K modlitbě pokorně vybízím i ostatní….

  • topajík napsal:

   To rozhodně. Buď jeho obrácení ke katolické víře nebo rezignaci. Ta by byla mnohem přínosnější, než rezignace BXVI.

  • MichalD napsal:

   Díky Bohu! Na této akci je mj. také hezky vidět, jaké výsledky může přinést, pokud se k záležitosti ochrany života postaví biskupové čelem. Tiše závidím … kdy se probudí i náš episkopát a sebere odvahu k něčemu podobnému?

  • Teofil napsal:

   ale já ty biskupy nevidím nikde na ulici jak to chce římský biskup

   • MichalD napsal:

    Nevím zda tam fyzicky byli nebo ne, já jsem měl na mysli to, že vůbec takovou „politicky nekorektní akci“ iniciovali. Už to je v podmínkách současné Církve něco nebývalého (podobně jako i k tomu vydaný pastýřský list http://goo.gl/LwF88Z mluvící jasně o ďáblu, pekle a zodpovědnosti každého za boj proti kultuře smrti).

   • Teofil napsal:

    mám za to že velitel jde v čele vojska když vyhlásí válku

   • MichalD napsal:

    ad Teofil: to by určitě měl, já taky netvrdím, že vše je ideální (viz např. fotodokumentace tamních bohoslužeb), já jen říkám, že je dobře, že biskupové v této věci udělali alespoň to, co udělali. Bohužel žijeme v době, kdy i toto znamená na současné poměry mnoho (a o čem si v ČR zatím můžeme nechat jen zdát) a za to jim děkuji.

   • topajík napsal:

    někteří pošlou vojáky se slovy „já vás budu zezadu chránit“ 😉

   • Jiřina napsal:

    http://www.postoy.sk/node/4436

    Veľmi ma potešil pohľad na otcov biskupov, ktorí prišlli a svorne s nami pochodovali, tešili sa, komunikovali, zdravili, povzbudzovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *