Otevřený dopis generálnímu řediteli ČT

Ferdinand Peroutka, jr

Vážený pane generální řediteli,

před několika dny došlo ve veřejnoprávní instituci, v jejímž jste čele, k události spíše typické pro nedemokratické režimy: k popření zásady svobody slova a umlčení nezávislého humanistického novináře pro jeho názory. Po téměř šestileté publikační činnosti na internetovém portálu ČT24 jsem 21.8.2013 od vedoucího redaktora Ladislava Doležala obdržel sdělení o jednostranném ukončení této spolupráce ze strany ČT24. Důvodem tohoto kroku údajně byl můj text „Pojďme na pochod. Který?“ ze dne 14.8.2013, jímž jsem komentoval souběžné pořádání akcí  Prague Pride a Pochodu pro rodinu 17.srpna 2013.

Uvedený text byl panem Doležalem odmítnut pod záminkou, že jeho „forma je na webu televize nepřijatelná“. Zdůvodnil to m.j. tvrzením, že použitý přívlastek  „takzvaný“ pochod hrdosti „vyjadřuje budoucí odsudek“. Když jsem pana Doležala v písemné odpovědi obratem upozornil, že šlo o explicitní převzetí ze zpravodajství ČT24  – zpráva z 25.6.2013 16:26, autor:kat – p. Doležal mi jednoduše odepsal, že „nebude detailně reagovat na mé jednotlivé námitky“.

Podobným cenzurním zásahem byl odmítnut i můj loňský komentář z 8.8.2012 ke stejné akci Prague Pride, který p. Doležal označil za „homofobní“, ačkoliv obsahoval přesnou citaci vyjádření lékařky Centra pro pohlavní nemoci Nemocnice Na Bulovce Daniely Vaňousové, převzatou rovněž ze zpravodajství ČT24 – zpráva ze 16. 7. 2012 16:24, autor: ČT24 aktualizováno 16. 7. 2012 16:33.

Svévolně a v rozporu s volebními pravidly ČT odmítl Váš pracovník p. Doležal také můj text z 10.10.2012 k prezidentským volbám, když nepravdivě tvrdil, že pravidla ČT, která se vztahovala  výhradně  k senátním a regionálním volbám v r. 2012, platí i pro volbu prezidenta republiky. Tento komentář v nezměněném znění bez problémů vyšel 12.10.2012 v Lidových novinách pod titulkem „Prezidentský kandidát s vizí života“.

Připomínám, že od prosince 2007, kdy jsem přijal nabídku p. Doležala na pravidelnou spolupráci s portálem ČT24, přispívám zcela spolehlivě každý čtvrtek svými texty v celé řadě oblastí od mezinárodní a domácí politiky přes sociální a kulturní problematiku až po historická a osobní témata. Jak o tom svědčí reakce čtenářů, patří mé příspěvky (jsou jich bezmála tři stovky) k nejsledovanějším a nejoblíbenějším. Tím absurdnější byla zpráva p. Doležala o jednostranném ukončení spolupráce se mnou.

Komentář k letošnímu Prague Pride, odmítnutý p. Doležalem 14.8.2013, vyšel v Lidových novinách 22.8.2012 pod titulkem „Pochod slepou cestou“. Lidové noviny jej přetiskly beze změny podstatných částí „jako dokument doby a se zdvořilou otázkou na vedení ČT, kde má veřejnoprávní kanál hranice u háklivých společenských témat, jakým Prague Pride jistě je“. Vedení ČT však nereagovalo. Znamená to, že  kritéria, podle nichž byl odmítnutý komentář shledán nepřípustným, ve skutečnosti v ČT neexistují? Anebo jsou tajná? Existují-li, jaká vlastně jsou? A jak se proti nim provinil text komentující jen prokazatelně pravdivá a vesměs známá fakta?

Vážený pane generální řediteli, to jsou otázky, na něž byste měl za veřejnoprávní televizi, osobující si právo umlčovat autory, veřejně odpovědět. Proto Vám také adresuji tento otevřený dopis. Jak uvedl v Lidových novinách 15.8.2013 ředitel Občanského institutu Roman Joch, „ve svobodné společnosti se svobodou slova a projevu smí na homosexuální jednání svobodně zaznít jakýkoli morální názor, od velebícího až po ten zatracující. Ve svobodné společnosti má právo zaznít každý z nich a žádný nemá být považován za nepovolený“.

Jak tedy vysvětlíte, pane generální řediteli, že ve veřejnoprávní televizi tato svoboda slova a projevu zjevně neplatí? Otázky propagace homosexuálního stylu života a kontroverzních privilegií, jako je adopce dětí homosexuálními páry, se stávají  součástí politických programů, a je tedy názor na tato témata názorem výsostně politickým. Tak také umlčení politického publicisty za názor, který je navíc i názorem značné části veřejnosti,  je jednoznačně politickým aktem. Je takový postup v souladu se zásadami vyváženosti a nestrannosti veřejnoprávního média, anebo je svévolným projevem politické diskriminace? Prosím odpovězte, a odpovězte veřejně.

Ferdinand Peroutka byl umlčen v únoru 1948 při nástupu komunistické totality. Ferdinand Peroutka byl umlčen v srpnu 2013 při pokusu o bolševickou recidivu. Odstraňování Peroutků za to, že za žádného režimu nelžou, je snad součástí rodinné anamnézy. Ale časy se mění a je na Vás, vážený pane generální řediteli, jak se k ohrožené svobodě slova ve veřejnoprávní televizi v roce 2013 postavíte.

V úctě

                                                                                    

                                                                                      Ferdinand Peroutka,

                                                                                      Kouřimská 2352/14

                                                                                      130 00 Praha 3

 

 

Vážený pan

Ing. Petr Dvořák, MBA

generální ředitel České televize

Kavčí hory

140 00 Praha 4

16 Responses to Otevřený dopis generálnímu řediteli ČT

 1. solipso napsal:

  Je potřeba si uvědomit, že podpora homosexismu, stejně jako potratů a antikoncepce, je součástí strategie jistého blízkovýchodního etnika, jehož koryfejové prakticky výhradně ovládají prostředky ideové manipulace, v boji proti konkurenčním etnikům – národům euroamerické kultury. Skutečnost, že je ČT veřejnoprávní, na tom v principu nemůže nic změnit – buďto bude „kompatibilní“ s mediálním prostředím, nebo nebude vůbec. Stěžovat si řediteli ČT že Vás nějaký redaktor dusí je jako stěžovat si Obamovi, že vás NSA odposlouchává. V podstatě je Vaše úsilí úsměvné až směšné.

  • Paul Max napsal:

   Vaše logika je naprosto zcestná. Nevidím sebemenší důvod, proč by se měli slušní lidé hrbit a úchylům či jiným blízkovýchodním etnikům uhybat z cesty. Pokud Vás to baví, můžete spolu s exoty papouškovat monopolní ideje holocaustu.

  • MichalD napsal:

   Úsilí pana Peroutky není směšné a není ani zbytečné. Pokud se stane něco takového, je správné se ozvat (pokud na to má člověk ještě síly). Nikdy nevíme, komu takový dopis může pomoci otevřít oči, lidí, kteří nevidí nebo nechtějí vidět zlo, které se v těchto médiích usadilo, jsou mračna.

  • jjstodola napsal:

   Jsou lidé, kteří z Bible uznávají jen knihu Katatel: „Marnost nad marnost a všechno marnost“. Jedním z nich byl Filip Sklenář, který si to hodil o Vánocích roku 2009. Jiní lidé bojují i tehdy, když nemohou vyhrát – velí jim to jejich čest. Víme, že Kristus přemohl svět, nemusíme se tedy bát bojovat, i kdyby svět byl zakonspirovaný tak, jak si někteří blouznivci představují.

  • Re: Solipso napsal:

   Já bych tady neviděl nějaký zahraniční vliv (mimo mezinárodního furroru, vanoucího k nám ze Západu). Ono to bude zcela prozaické. Kolem kumštu se točilo (už za bolševika) dost homosexuálů. Ne nadarmo se říkalo „teplej jak baleťák“) – což je samozřejmě pokleslý humor, implikující jakousi „kolektivní vinu“. Lze předpokládat, že i kolem Kavčích hor bude nějaká ta (minimálně pro-homosexualistická) lobby. A té se samozřejmě tyto články nelíbí a tak to dala panu Peroutkovi najevo. Což by být nemělo, ČT je veřejnoprávní, nikoli „4 procentní“ :)televize. Držím Vám palce, pane F. P. juniore!:))

   Jan

 2. Co na tom je úsměvné a směšné váženy solipso? Proč se nepodepíšete svým pravým jménem? Pan Peroutka junior má naprostou pravdu. Veřejnoprávní ČT se všemi kanály by měla bydlet v kanálech a vůbec nevylézat. Všechny pořady ať zpravodajské, vzdělávací, sportovní a zábavné jsou hrůzné a děsné. Hlavně když při sportu mají v reklamě Argimax a podobné doplňující látky pro sportovce a jiné Uzly, nebo když neustále vysílají retro pořady z bolševické éry včetně zpráv z té doby. To je ubohost nejvyššího kalibru a KSČMČSSD se tetelí radostí jak jim veřejnoprávní moloch nahrává a umetá cestu k lepším socialistickým a komunistickým zítřkům. Já s otevřeným dopisem dopisem generálnímu řediteli ČT souhlasím a věřím, že podle předpisů a nějakého kodexu, nebo podle svědomí v zákonné lhůtě odpoví!! Dohlédne na to rada ČT a zajistí nápravu ve všech směrech? S pozdravem Jaroslav Adámek z Pardubic

 3. Roman Šebl napsal:

  Naprostá svoboda vyjádřit svůj názor musí být v naší společnosti zachována, pokud ji chceme dále nazývat demokratickou.

  Ať už je ten názor jakýkoliv.

 4. Pavel Moucka napsal:

  Pane solipso, „V podstatě je Vaše úsilí úsměvné až směšné“ – to je zbytečně urážející, proč? I když vám dávám za pravdu, že zviditelňujete naší bezmocnost. Pak nám ale prosím poraďte jak na to, abychom mohli sdělovat slušně své názory a vést slušnou diskuzi na dospělé úrovni. Pan Peroutka sen. byl genius. Měl by být přeložen do všech jazyků. I když nevím. Můj nejoblíbenější román „Pozdější život panny“ jsem rozdal šest kusů a očekával nadšení. Neslyšel jsem nic. Asi mu nerozumí ani Češi. Možná jsem i já sám s rodinou Peroutkovou mimozemšťané 😀

 5. Jan Čáka napsal:

  Česká Televize stejně jako mnohé další je kapitola na mnoho hodin.Nemusím se zmiňovat o tom kdo tahá za mocenské a ideologické nitky.

  Neoběktivita tam je už z doby kdy to tam v roce 2001 prohrála Jana Bobošíková a Hodač.Kéž by tam nastala podobná situace.ČT musí usupovat.Viděl jsem jak jsou neradi že vyhrál Miloš Zeman a oni ho musí příjmout za právoplatného prezidenta jako Klause.Každá aktivita je dobrá.Tak Jako statečně bojoval Ladislav Bátora tak nastupují další, třeba ten Peroutka.
  Na vlastní kůži jsem poznal chování pravdoláskařů (menších ryb než je státní instituce)jak se snaží každý jiný názor odstranit.Ono má smysl psát dopisy či něco organizovat.
  Jsem rád že přibývá lidí co nejsou lhostejní k tomu co se v naší vlasti děje.Nic než Národ!

 6. nasirov napsal:

  Jisté blízkovýchodní etnikum na homosexismus má zcela odlišný názor, jenž nám evroamerickou kulturu smrti vnucují media a pan Solipso. Jev to od vás velká manipulace pane!

 7. Petr Gabriel st. napsal:

  Bolševické působení současného bolševického ředitele ČT je katastrofální. Umožnilo je to, že na současné politické scéně není i péčí protagonistů tohoto serveru i péčí některých představitelů ŘKC žádná síla, která by působení takových osob bránila. A tak máme, péčí těch, kteří hlásají, že stačí, když jsou křesťané i v jiných stranách, než v KDU a že Top09 je také křesťanskou stranou, a úsilím Top09 potratovou pilulku, bolševika ve vedení ČT a řadu dalších „vymožeností“, které již před minulými volbami mohl průměrně inteligentní foxteriér zahlédnout blíže než na délku nosu. Hlavně, že jsou někteří populární představitelé ŘKC i nadáke přesvědčeni, že Top09, se vlastně žádných vážných chyb za 3 roky vládnutí nedopustila.

  • cinicius napsal:

   TOP 09 samozřejmě není křesťanskou stranou. Jako jí není ani KDU-ČSL.

   • Tomáš napsal:

    Rozhodně se ale odvolávají na křesťanské základy…. Možná je ale KDU-ČSL křesťanštější jak TOP09. A pak také záleží na definici „křesťanské strany“. Ostatně, existuje vůbec nějaká takováto definice? Nějaká objektivní, uznávaná po celém světě?

    • cinicius napsal:

     Jistě – odvolávají se na křesťanské zásady a svojí politikou je ignorují či jdou přímo proti nim. Malý příklad z těchto dnů: „Musime se oprostit od rakousko-uherského systému, že vzdělání je především úkolem rodin, nikoliv škol.“ (Ivan Gabal, lídr středočeské lidovecké kandidátky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *