Rozhlédnutí 2013/08/18

Sv. Bernard z Clairvaux

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí,které bylo tentokráte napsáno pro dva týdny a s předstihem (nepostihuje sobotní dění). Další čekejte za čtrnáct dnů.

Je třináctá neděle po Svatém Duchu. Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Bernard z Clairvaux (20), Neposkvrněné Srdce Blahoslavené Panny Marie (22) a sv. Bartoloměj (24).

Příští týden otevře čtrnáctá neděle po Svatém Duchu. Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: bl. Metoděj Dominik Trčka (25), sv. Augustin z Hippo (28) a Umučení sv. Jana Křtitele (29). Přespříští týden otevře patnáctá neděle po Svatém Duchu.

Z akcí upozorňuji především na oslavy svátku sv. Bernarda ve vyšebrodském klášteře (20) a pro-life akce v Brně (28) a Olomouci (29).

Modleme se tento týden za křesťany v Egyptě, jakož i za ty, kdo je pronásledují. Ať si ti první uchovají pravou víru, zatímco ti druzí ji naleznou. A příští týden věnujme našim politkům, zejména těm, co se hlásí ke křesťanství. Ať užívají své moci moudře a spravedlivě.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

ČR

Vláda vyslovila nesouhlas se snahou pražské TOP 09 vypovědět Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a definovat prostituci jako každé jiné podnikání. Podobné snahy má i strana LIDEM. Podrobnosti ZDE.

KDU-ČSL našla důstojného nástupce paní Hybáškové. Lídrem pražské kandidátky v předčasných volbách do Sněmovny bude „bývalý katolický kněz“ Daniel Hermann. KDU-ČSL zároveň deklarovala, že se pokouší oslovit i další mimostranické osobnosti – např. Hanu Marvanovou. Stále méně četní křesťanští voliči strany se evidentně mají na co těšit… Více vizte např. ZDE.

Zahraničí

Němečtí zelení požadují zrušení postihování incestních vztahů, čímž potvrdili svoji pověst bezkonkurenčně nejzvrhlejší strany v německém parlamentu. Více německy ZDE.

Vojenský převrat, který v Egyptě odstavil od moci  islamisty z Muslimského bratrstva, vyústil nakonec v krvavé nepokoje. Muslimské bratrstvo začíná bojovat s armádou a zároveň vyhání a vraždí křesťany a vypaluje jejich kostely, školy, nemocnice a sídla (více např. anglicky ZDE a ZDE). Západ islamistům spíše fandí a na křesťany kašle – jako obyčejně. KDU-ČSL k tomu vydala krásné prohlášení, otázkou ovšem je, zda bude něco dělat i dál…

Západní levičázi a liberálové vztekle útočí na Rusko kvůli jeho zákonům zakazujícím propagaci sodomie v ulicích a před dětmi. Jako záminku používají blížící se olympijské hry a vznášejí požadavek, aby byli homosexuální olympionici z působnosti těchto zákonů vyňati a mohli si propagovat, co chtějí. Potlesk si zaslouží slavná ruská tyčkařka Isinbajevová, která se za zákon postavila a aktivismus mnoha svých kolegů odsoudila. Samozřejmě se vzápětí na to stala terčem útoků a urážek liberálního a levicového tisku i mnoha svých kolegů. Stejně jako o Prague Pride o tom česká média (včetně veřejnoprávní televize) informují ve stylu PR agentury najaté sodomity.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

18. srpen, neděle – je třináctá neděle po Svatém Duchu. Odpoledne začne setkání katolických dětí na Kozinci. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hoštce u Štětí bude sloužena poutní mše sv. dle misálu z roku 1962 (začátek 15:00). Po ní bude následovat pobožnost u pomníku císaře Františka Josefa I. za spásu jeho duše.

19. srpen, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Jana Euda (1601-1680), francouzského misionáře.

20. srpen, úterý – Církev slaví svátek sv. Bernarda z Clairvaux († 1252), cisterciáckého opata, patrona cisterciáckého řádu a učitele Církve. Před 190 lety zemřel papež Pius VII. (1742-1823). Vyšebrodský klášter oslaví svátek sv. Bernarda slavnou mší svatou s cisterciáckým ordináriem. Začátek v 10:00.

21. srpen, středa – Církev slaví památku sv. Jane Frances de Chantal, vdovy.

22. srpen, čtvrtek – Církev slaví svátek Neposkvrněného Srdce Blahoslavené Panny Marie.

23. srpen, pátek – Církev slaví památku sv. Filipa Beniziho (1233-1285), generála servitů.

24. srpen, sobota – Církev slaví svátek sv. Bartoloměje, apoštola.

25. srpen, neděle – je čtrnáctá neděle po Svatém Duchu. Na tento den připadá památka sv. Ludvíka IX., krále Francie, a bl. Metoděje Dominika Trčky (1886-1959), řeckokatolického kněze a mučedníka.

26. srpen, pondělí – Církev slaví památku sv. Zefyrina I. († 217), papeže a mučedníka.

27. srpen, úterý – Církev slaví památku sv. Josého de Calasanz, zakladatele piaristů. Před 130 lety došlo ke katastrofálnímu výbuchu sopky Krakatoa. Před sto lety se narodil Antonín Zgarbík (1913-1965), viceprovinciál českých jezuitů a oběť komunistického teroru.

28. srpen, středa – Církev slaví památku sv. Augustina z Hippo, biskupa a učitele Církve. Před 65 lety (1948) začala dvoudenní Orelská pouť na Svatém Hostýně, poslední velká akce Orla před jeho likvidací komunisty a jedna z největších československých protikomunistických demonstrací v době trvání komunistického režimuV Brně se uskuteční pro-life pochod Odvahu k životu. Vychází se v 17:00 rohu ulice Masarykova a Baštova. Kontakt: mirkratochvil@email.cz.

29. srpen, čtvrtek – Církev slaví svátek Umučení sv. Jana Křtitele a památku sv. Sabiny, mučednice. Skončila dvoudenní Orelská pouť na Svatém Hostýně, poslední velká akce Orla před jeho likvidací komunisty a jedna z největších československých protikomunistických demonstrací v době trvání komunistického režimu. 65. narozeni oslaví Mons. Jan Graubner (* 1948), 14. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.  Před fakultní nemocnicí v Olomouci se uskuteční Modlitby za záchranu nenarozených dětí, které pořádá olomoucká pobočka Hnutí Pro život ČR. Začátek v 16:00.

30. srpen, pátek – připomínáme si sv. Felixe a Adaucta, mučedníky, a sv. Růženu z Limy.

31. srpen, sobota – sv. Rajmunda Nonnata († 1240), řeholníka, a sv. Pavlína Trevírského († 358), biskupa a mučedníka.

1. září, neděle – je patnáctá neděle po Svatém Duchu, Církev slaví památku sv. Jiljí. RD Zdeněk Prokeš bude v kostele sv. Michaela v Horním Dvořišti celebrovat tridentskou mši, začátek v 11:30.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky:

Gradgrindové práv – proč je naše mravní představivost tak omezená?

Slovensky:

336 miliónov nútených potratov v Číne stačilo. Zasiahne OSN?

Dominikánska republika odmieta LGBTI aktivistu za veľvyslanca USA

PETÍCIA NA OCHRANU DETÍ PRED ZNEUŽITÍM SOCIÁLNYM SYSTÉMOM ŠTÁTU

Prečo nové „ľudské práva“ vyľakali občanov i politikov?

Anglicky:

Abortion rates in Arizona fall 7%; pro-life measures may have played key role

Advised to abort over Down’s risk, born without the placenta attached: my miracle daughter

Arizona judges waive parental consent laws for abortions almost 75% of the time

Australian Prime Minister declares war on traditional marriage

Catholic bishop: I changed from Democrat to Republican after ‘awful’ 2012 Democratic Convention

Courts Reject Obama View That Businesses Don’t Have Religious Freedom

Croatia government reveals same-sex civil unions law: pro-family petition gathers 750k signatures

Euthanasia and Assisted suicide – more worrying developments in Belgium and the Netherlands

Gay ‘married’ couple denied Communion in Rhode Island parish

How common is infanticide in abortion facilities?

In admitting privileges fight, Wisconsin churches discover the flip side of federal funding

Judge Stops Obama Admin From Unfairly Targeting Pro-Life Activist

Lucinda Creighton: fighting abortion in Ireland

No, all women do not support the contraceptive mandate

Obama Admin Won’t Enforce HHS Mandate Against Christian-Owned Rifle Scope Company

Students for Life Groups are Vital to Changing the Culture of Abortion

The new article of faith for Canadian Law schools: same-sex marriage

The young pro-life nurse who took on a pro-abortion university … and won

TIME Magazine asks: who needs kids, anyway?

What about the children of same-sex couples?

Ignác Pospíšil

9 Responses to Rozhlédnutí 2013/08/18

 1. Nejen Zelení... napsal:

  Němečtí Zelení, či jejich frakce pro dekriminalizaci incestu! Já myslel že v dnešní post-racionální (ne)civilizaci zůstane tabu alespoň incest a pedofilie. Ještě by se mohli snažit legalizovat pedofilii…..Takové nápady má prý nějaké hnutí či co pro změnu v Holandsku….:((((
  ….
  K jinému tématu

  Máme právo své dítě nechat zemřít?

  http://davidcerny.bigbloger.lidovky.cz/c/249942/Smime-zabijet-novorozence.html

  Nadpis je převzat z článku ze sobotních Lidových novin téhož autora (17.8.), nepodařilo se mi najít odkaz.

  Pax

  Jan

 2. k událostem minulého týdne napsal:

  Ještě: F. Peroutka jr.

  http://www.mladikd.cz/view.php?cisloclanku=2013081501

  Pax

  Jan

 3. Mše svaté klasického ritu od 2. do 13. září napsal:

  Mše svaté klasického ritu od 2. do 13. září (včetně) opět denně (kromě neděle) v klášteře sv. Markéty v Praze-Břevnově od 7:30
  (P. Radim Valík OSB) (možno upřesnit)

  Pax

  Jan

 4. honzah napsal:

  Tak už nabízejí místo na kandidátce i Bursíkovi. Dělají mi ten hlas čím dál složitější.

 5. Papež František v neděli 13. října letošního roku zasvětí svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. napsal:

  Papež František v neděli 13. října letošního roku zasvětí svět
  Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Kvůli tomuto zasvěcení bude z Fatimy
  do Říma přenesena socha Růžencové Panny Marie.

  http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/08/in-october-at-vatican-pope-francis-will.html

  Pax

  Jan

  • Markus napsal:

   A kedy uz konecne zasvatí Rusko jej Neposkvrněnému Srdci, tak ako to ona ziadala?
   Aký svet? To je taký velký problém zasvatit Rusko?
   Nech radsej si dobre pozrie, co Panna Mária presne ziadala vo Fatime a nech tak aj urobí. Zasvacovanie sveta je na smiech, lebo tým sa ukazuje, ze radsej sa urobí úplne nieco iné, len aby sa nemuselo spomenút konkrétne Rusko.

  • Pan Contras napsal:

   Má ale zasvětit Rusko a se všemi biskupy.

 6. Jan Čáka napsal:

  Jsem rád že tu web Duše a Hvězdy je stává se občas mým zdrojem inspirace k jak mé duchovní i světské stránce života.Jen je škoda že tu občas je cenzura.Každopádně je dobře že jsme průběžně informovaní jaké akce jsou.Web je skvělý doporučím ho přátelům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *