Rozhlédnutí 2013/06/30

Sv. Konstantin a Metoděj

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je šestá neděle po Svatém Duchu a začíná čas dovolených.

Nejvýznamnější svátky a památky týdne: Nejdrahocenější Krve Páně (1), Navštívení Panny Marie (2), sv. Irenej z Lyonu (3), sv. Prokop ze Sázavy (4), sv. Cyril a Metoděj (5) a sv. Maria Goretti (6). Příští týden otevírá sedmá neděle po Svatém Duchu.

Z akcí připomínám především tradiční pouť v Chcebuzi (30), pražský pochod Odvahu k životu (3), cyrilometodějské poutě (5) a tradiční liturgii v Horním Dvořišti (7).

Modleme se tento týden především za křesťany v islámských zemích, jakož i za ty nebohé muslimy, co je pronásledují. Ať si ti první uchovají pravou víru a ti druzí ji naleznou.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

ČR

V České republice byly přes četné protesty zaregistrovány dva typy potratových pilulek. Více ZDE.

Svatý stolec

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. se v dohledné době se Svatým stolcem nedomluví. Vysvětlení je jasně napsáno v dokumentu Deklarace ku příležitosti 25. výročí biskupských svěcení (30. červen 1988-27. červen 2013) , který podepsali všichni tři biskupové Bratrstva – anglicky ZDE a polsky ZDE.

Zahraničí

Sean kardinál O’Malley, arcibiskup Bostonu, nařídil zrušit již ohlášenou přednášku Helmuta Schüllera, vůdce rakouské „farářské iniciativy“, a zároveň mu zakázal vystupování ve všech prostorách náležejících pod správu jeho arcidiecéze.  Odůvodnil to tím, že názory Helmuta Schüllera jsou neslučitelné s katolickou vírou. Schüller hodlá svou přednášku zrealizovat u unitářů. Více anglicky ZDE.

Odpůrci sodomitských svazků ve Francii čelí stupňující se policejní zvůli. Prezident Hollande defakto změnil tuto zemi v policejní stát, v němž policie i soudy zneužívají své pravomoci proti prezidentovým politickým odpůrcům. Další informace ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

Nejvyšší soud USA zklamal obránce rodiny, když jednak v poměru 5:4 prohlásil za neústavní DOMA, jednak se ve stejném poměru pod procedurálními záminkami odmítl zabývat případem kalifornského Proposition 8. První případ znamená minimálně, že otázka uznání a honorování homosexuálních svazků je otázkou pouze jednotlivých států (ale je to složitější), druhý zase defakto říká, že pokud se státní úředníci rozhodnou neplnit své povinnosti ve věci obhajoby ústavnosti zákonů, mají úspěch zaručen. Více informací slovensky ZDE a anglicky ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE či ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

30. červen, neděle – je neděle šestá po Svatém Duchu. Slavíme připomínku sv. Pavla z Tarsu. Před 25 lety (1988) arcibiskup Lefebvre a biskup Castro-Mayer vysvětili v Econe čtyři biskupy FSSPX. Kardinál Burke slaví 65. narozeniny. Proběhne tradiční pouť ke sv. Petru a Pavlu v Chcebuzi. Mše začíná ve 14:00. Srdečně zve otec Anselm.

1. červenec, pondělí – tradiční katolíci slaví svátek Nejdrahocennější Krve Páně. Před 20 lety zemřela Pia Leśniewska (1898-1993), druhá generální představená šedých uršulinek. Český rozhlas Brno odvysílá další díl Bylinkové poradny P. Jiřího Pleskače, začátek v 10:30.

2. červenec, úterý – tradiční katolíci slaví Navštívení Panny Marie. Před 25 lety (1988) vydal papež Jan Pavel II. motu proprio Ecclesia Dei, které reagovalo na biskupská svěcení, která bez jeho svolení provedli arcibiskup Lefebvre a biskup Castro-Mayer.

3. červenec, středa – tradiční katolíci, kteří užívají kalendáře z roku 1962, slaví památku sv. Ireneje z Lyonu (+ cca 202), biskupa a mučedníka. Církev slaví rovněž památku sv. Lva II. (+ 683), papeže zemřelého před 1330 lety. Připomínám pražský pro-life pochod Odvahu k životu (zač. 17:00).

4. červenec, čtvrtek – Církev slaví památku sv. Prokopa ze Sázavy (+ 1053), opata a patrona Čech. Začnou ČBK pořádané cyrilometodějské oslavy na Velehradě. Začne čtyřdení VII. ročník Mezinárodního setkávání, které každoročně pořádají Mladí křesťanští demokraté v Hodoníně.

5. červenec, pátek – katolíci v ČR i na Slovensku slaví svátek svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a Evropy. ČBK pořádané cyrilometodějské oslavy na Velehradě vyvrcholí celonárodní poutí. Zároveň proběhne cyrilometodějská pouť FSSPX (zač. v Sadech u Uherského Hradiště v 10:00).

6. červenec, sobota – Církev slaví památku sv. Marie Goretti (1890-1902), mučednice. Česká republika si formou státního svátku připomíná kacířského kazatele Jana Husa (upálen 6. července 1415).

7. červenec, neděle – je sedmá neděle po Svatém Duchu. V Jaidhofu začíná tábor FSSPX pro chlapce 6-14 let. R.D. Zdeněk Prokeš bude celebrovat tridentskou mši svatou v Horním Dvořišti. Začátek v 11:30.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Deklarace Odporu FSSPX k 25. výročí biskupských svěcení

Komentář Eleison CCCXI

Křesťanští apologeté

Liturgie sv. Petra

Ten, kdo unáší křesťany, by neměl dostávat žádné zbraně

Uzbecká křesťanka odsouzena za držení Bible a náboženského materiálu

Úvahy o Francúzku (V): O Božom vplyve na politické ústavy

Výsledky „arabského jara“ na středním Východě a v severní Africe. Islamisté posílili své pozice a svět není bezpečnější právě naopak.

Slovensky:

Bábätko bez šance zachránila operácia ešte v maminom brušku!

Čo hrozí ženám, ktorým lekári odmietli vykonať potrat?

Holandsko ide do extrémov: Eutanáziu propagujú mladým ľuďom nevídaným, “didaktickým” spôsobom!

Reakcia na jednu analýzu

Žena počatá pri znásilnení: „Som vďačná, že žijem.“

Anglicky:

27 million people trapped in human trafficking: U.S. govt report

Cardinal said pro-abortion politicians won’t be excommunicated, politician claims

Girls in India: Sex-Selection Aborted Out of Existence

‘Great day for freedom’: Canadian Senate axes Section 13 ‘Hate Crime’ provision

Guatemala rejects Organization of American State’s attempt to impose homosexual ideology

Identical twin studies prove homosexuality is not genetic

Media coverage on Texas SB 5 misses pro-life progress

Obama to Egyptian Christians: Don’t Protest the Brotherhood

Priest to Pelosi: Answer the question. What’s the difference between abortion and infanticide?

Pro-family leaders: Expect ‘persecution from the government’ over gay ‘marriage’

Scalia: ‘jawdropping’ decision declares traditional marriage supporters ‘enemies of the human race’

Syrian Catholic Priest was beheaded by Syrian Oppostion

There’s ‘no higher calling’ than defending life: Texas Gov. Rick Perry

Young People Must Lead the Way to Expand the Pro-Life Message, Stop Abortion

Ignác Pospíšil

15 Responses to Rozhlédnutí 2013/06/30

 1. cinicius napsal:

  Ještě jeden odkaz…

 2. cinicius napsal:

  Deklarace biskupů fsspx v češtině…

  Stránky fsspx:
  http://www.fsspx.cz/upozorneni.html#fmg

  Alternativní překlad na monarchista.cz:
  http://www.monarchista.cz/clanky/souhlasime/404-deklarace-knezskeho-bratrstva-sv-pia-x

  • JM napsal:

   Jé, ono na tom webu je i něco jiného než to, od koho všeho se v poslední době Tomáš Stritzko distancuje a na čem se zakazuje podílet.

 3. JM napsal:

  http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/sexualni-vychova-skoncila-tragicky-osm-zaku-zkolabovalo.html – Může to být jen nějaký pochybný žvást Novy, autenticitu jsem nezkoumal.

 4. Egregiae virtutis viri napsal:

  EGREGIAE VIRTUTIS VIRI

  http://www.moraviamagna.cz/dokumenty/d_egrvir.htm

  Aktuální. Abychom na přímluvu sv. Cyrila a Metoděje Apoštolskému stolci římskému oddáni byli.

  Pax

  Jan

  • nino napsal:

   Precital som si vacsinu textu narychlo- ktory heretik je jeho autorom? Neni su dve, ci viac ,,cirkvi“- Cirkev je len jedna. Vychodni su neni ,,pravoslavni“- pravoslavni su katolici.
   Vychodni schizmatici sa oddelili od jednoty s Cirkvou a ja sa modlim, aby sa tito, casto dobri ludia do nej vratili.
   Dokazuje to i sv. Cyril a Metod, ze povodna Cirkev bola vzdy spojena s papezstvom- sami vnimali ako najvyssiu autoritu v Cirkvi papeza napriek tomu, ze prisli z Vychodu

  • Hamish napsal:

   Vzkažte to hlavně do Říma. Tam sedí jeden František, který Apoštolskému stolci je věrný prachbídně.

  • Re: hm... napsal:

   Co takhle Dominus Iesus?

   http://web.katolik.cz/feeling/library/dominus%20iesus.pdf

   Já tedy chápu, že pravoslavní jsou církev. (Byť ve schismatu, formálně od roku 1054).

   Jan

 5. Magda napsal:

  Ke Kalendáriu + akčníku:
  10.7. začíná v Brně Katolická charismatická konference

  http://www.christnet.cz/clanky/5087/charismaticke_brno_se_blizi.url

 6. Pokoj a dobro napsal:

  Pěkné prožití cyrilometodějských svátků (včetně svatoprokopských:) přeje

  Jan

  P. S. Asi se na nějakou dobu „prázdninově“ odmlčím.

  Pax et bonum.

 7. Lenka napsal:

  Evangelium této neděle (Lk 10,1-12.17-20) mluví o tom, že Ježíš není osamoceným misionářem, nechce plnit své poslání sám, ale vtahuje do něj svoje učedníky. Dnes vidíme, že kromě dvanácti apoštolů povolal dalších sedmdesát dva a posílá je do vesnic po dvou, aby hlásali, že Boží království je blízko. Toto je krásné! Ježíš nechce jednat sám, přišel, aby přinesl světu Boží lásku a chce ji šířit stylem komunitním, stylem bratrským. Proto zakládá komunitu učedníků, která je misionářskou komunitou. A hned ji zacvičuje do misií a vysílá na cestu.

  Avšak pozor: účelem není socializace, trávení společného času. Nikoli, účelem je hlásat Boží království a to neodkladně. I dnes je to naléhavé! Nelze ztrácet čas řečmi, netřeba čekat na konsens všech, je třeba jít a zvěstovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *