MKD oslavili patnácté narozeniny

Mladí křesťanští demokraté oslavili v pátek patnácté výročí svého založení. Oslavy zahájila v prostorách Senátu Parlamentu ČR konference na téma „Budoucnost křesťanské demokracie pohledem významných osobností křesťansko-konzervativní politiky“. Promluvili na ní Pavel Bělobrádek (předseda KDU-ČSL), Jiří Čunek (senátor KDU-ČSL), Jakub Kříž (bývalý předseda MKD), Roman Joch (Občanský institut) a Jiří Mallota (Hanns-Seidel-Stiftung). Po konferenci následovalo malé občerstvení v zázemí Senátu, které plynule přešlo v přátelské pobavení, a posléze se účastníci přesunuli do blízké restaurace.

Gratuluji MKD a přeji jim ještě dlouhou existenci a zářnou budoucnost. Sice se na ní už nebudu moci přímo podílet (2. října vyprší moje členství v MKD z důvodu věku – Vyšebrodský pro-life víkend je tak poslední velkou akcí, kterou jako mladý křesťanský demokrat pořádám), ale rád jim budu dál fandit a spolupracovat s nimi. Věřím, že na to mají, byť v současné době čelí nemalým obtížím: KDU-ČSL jim jednostraně vypověděla smlouvu o spolupráci (kterou beztak dlouhodobě nedodržovala) a část lidoveckého vedení v čele s Marianem Jurečkou by MKD coby mládežnickou organizaci KDU-ČSL nejraději nahradila (nebo alespoň „doplnila“) Mladými lidovci, což je organizace založená loni a jejíž jádro tvoří zhrzení členové MKD z brněnské organizace a z liberálního proudu MKD.

Je pravda, že spolupráce s ML by pro KDU-ČSL byla v jistém smyslu pohodlnější, neboť MKD dlouhodobě obhajují konzervativní a křesťanské pozice, pořádají řadu akcí na jejich podporu (Pochod pro rodinu, Odvahu k životu, pro-life víkendy, petice a shromáždění na podporu pronásledovaných křesťanů etc.) a neváhají KDU-ČSL kritizovat tam, kde křesťanské postoje opouští či ochabuje v jejich obraně. Na druhé straně lze věřit, že si minimálně část vedení KDU-ČSL uvědomuje, že zpřetrhání svazků s MKD by ještě více snížilo popularitu lidovců u té části voličů, kterou kriticky potřebují, neboť MKD jsou díky svým aktivitám a principiálním postojům mezi křesťanskými konzervativci populárnější než strana sama a u nemalé části z nich jsou jedním z posledních argumentů, které je ještě drží v (aktuálním či potenciálním) lidoveckém elektorátu. Nemluvě o tom, že mezi konzervativními křesťany v poslední době sílí úvahy o tom, že by zde měla vzniknout nová strana, která by byla křesťanskou nejen podle jména, a konec spolupráce mezi MKD a KDU-ČSL by mohl být impulzem k jejich realizaci a následnému spojení minimálně části MKD s touto novou stranou.

Nu, ať už se stane cokoliv, křesťanskou politiku i MKD čekají zajímavé časy. Věřím, že jim přinesou nejen problémy, ale i četné příležitosti, které nezůstanou nevyužity.

Ignác Pospíšil

4 Responses to MKD oslavili patnácté narozeniny

 1. nino napsal:

  krasne, ze mladi takto stoja za principmi, aspon ze sa o to snazia v tejto tazkej dobe.
  Takisto drzim palce ceskej krestanskej politike, ktora je na tom ovela lepsie nez nasa slovenska- co sa tyka osobnosti, ideovej vyhranenosti, zanietenia a schopnosti oslovit mladych. A myslim, ze my na Slovensku, i v dalsich krajinach sa dost pozerame na vyvoj krestanskej politiky v Cesku, lebo je pre nas inspiraciou i nadejou, a impulzom pre celu stredoeuropsku krestansku politiku.

  • nino napsal:

   Tiez ma zaujalo:
   ,,Nemluvě o tom, že mezi konzervativními křesťany v poslední době sílí úvahy o tom, že by zde měla vzniknout nová strana, která by byla křesťanskou nejen podle jména…“
   Zaujimave, to by som drzal palce. Ak by som skromne mohol poradit, tak by mohli k tomu pribrat k sebe monarchistov, pripadne dalsie skupiny tradicnych katolikov, a profilovat sa skor ako hnutie, nez strana. A tiez sa viac profilovat ako hnutie tradicionalistickych katolikov, co by bola vhodna poistka pred postupnou liberalizaciou stran koncilovych konzerv, ku ktorej dochadza v Europe, aspon podla mna.
   Aspon by niekto hajil zaujmy katolikov, a volu Boziu, a ceski katolici by mali koho volit, nie ako my, na Slovensku :(
   Samozrejme, potom by boli by nutne roky prace- najskor na komunalnej urovni, a tak dalej, a hnutie by bolo malicke, ale bolo by nase. Lebo hlavne neni vyhrat volby, ale nevzdat sa zasad a principov pre to, aby sme mozno teoreticky vobec vo volbach uspeli. A myslim, ze postupne, rokmi by hnutie silnelo, ako by sa rozrastalo mnohopocetne rodiny katolickych tradicionalistov, ako by sa mladi ludia obracali k pravoveriu, a sirila sa tradicna pastoracia, narastala porodnost. S Bozou pomocou by hnutie silnelo, rok za rokom, a raz by vsetkych prekvapilo, a zrejme by sa dostalo i do parlamentu- samozrejme, chcelo by to vytrvalost a niekolko rokov prace, ale myslim, ze vyvoj tak ci tak pojde tymto smerom, pretoze tradicni katolici bude chciet, aby v politke mohli sa snazit dostat na vrchol toho, kto je ako oni, kto haji ich zaujmy, a nie napr. knieza, a podobnych.

 2. JakubAlbert napsal:

  Sv. Pius X. se neomezil jen na zákaz Opera dei Congressi; v prvních letech svého pontifikátu vydal několik dalších rozhodných intervencí týkajících se italského katolického života – nejprve motu proprio Fin dalla prima Nostra z 18. prosince 1903 (v němž s odkazem na Graves de communi a Nessuno ignora znovu zdůrazňuje, že „křesťanská demokracie nesmí mít nic společného s politikou a nikdy nesmí sloužit politickým cílům a stranám, neboť to není její pole, nýbrž musí být dobročinným hnutím pro lid, založeným na přirozeném zákoně a zásadách evangelia“) a poté encykliky Il fermo proposito z roku 1905 a Pieni l’animo z roku 1906.
  http://www.tedeum.cz/3_2012/giuseppe_toniolo_0312.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *