Slavíme Neposkvrněné početí Panny Marie

Nanebevzetí Panny Marie

Dnes je sobota 8. prosince a my slavíme Neposkvrněné početí Panny Marie. V souvislosti s tímto velkým svátkem vám doporučuji k přečtení text Neposkvrněná od sv. Maxmiliána Kolbeho či článek na toto téma od prof. de Oliveiry.

Další možností je začíst se do právě vyšlého čísla časopisu Te Deum (2012/5), ve kterém naleznete hned osm příspěvků na toto téma, včetně českého překladu apoštolské konstituce Ineffabilis Deus (angl. text ZDE), jíž bl. Pius IX. v roce 1854 vyhlásil a definoval dogma o Neposkvrněném početí.

Ignác Pospíšil

12 Responses to Slavíme Neposkvrněné početí Panny Marie

 1. Ineffabilis Deus napsal:

  http://cchma.cz/docs/Nanebevzeti_Bohorodicky.pdf

  (je zde více o Neposkvrněném Početí i Nanebevzetí)

  Ineffabilis Deus od str. 20.

  Pax et bonum

  Jan

 2. Pavla napsal:

  Dobrý den,

  můžete se mi prosím někdo vyjádřit k tvrzení o neposkvrněnosti Marie z toho zdroje? http://kdohledanalezne.blogspot.cz/2012/12/neposkvrnene-poceti-panny-marie-jak-to.html

  Prý Písmo toto dogma vůbec nepodporuje, je to skutečně tak? Má zde celkem dobré argumentace z Písma a já teď nevím zda, nemám nevěřit Písmu?

  • cinicius napsal:

   Pořiďte si poslední Te Deum 5/2012 – je tam několik článků přesně an toto téma…

  • Petra Bézová napsal:

   Podle těchto pochybných stránek v nás všech Bůh přebývá svou milostí stejně jako v Marii. Co je to za nesmysl? V nás přebývá svou milostí skrze křest svatý a skrze svátosti, kterými svou vůli během života obracíme k Bohu. Naše náklonnost k hříchu trvá, narozdíl od Marie, která byla andělem nazvána Milostiplná. Je tedy jasné, že kdo je milostiplný,ačkoliv se Kristus ještě nenarodil, musí tím být zvláštním Božím zásahem, vzhledem k plánu, který Bůh má s jeho životem. Proto ji Bůh vyňal z porušitelnosti hříchu, aby se mohla svobodně a s plným nasazením rozhodnout pro Boha a jeho dílo spásy, uskutečněné v přijetí Slova. Proto když budete věřit Písmu podle učení Církve, nebudete mít problém s přijetím víry v Neposkvrněné početí Panny Marie.

   • Pavla napsal:

    Víte učím se věřit Bohu a tomu co napsal ve svém Slově, On sám je to Slovo, proto buď budu věřit, že Bible je pravdivá a některé tradice ji zpochybňují, nebi budu věřit, že Bůh ve svém Slově lhal ale to by znamenalo, že Bůh lhal i v jiných věcech než jen v neposkvrněnosti panny Marie.
    Bůh přebývá v nás, v lidech kteří se narodili v dědičném hříchu (Ježíš mu odpověděl: „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo, a můj Otec ho bude milovat; přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek. Jan 14,23), a ti jediní potřebují Spasitele. Sama Marie vyznala, že potřebuje Spasitele a toho potřebují jen ti, kteří jsou poskvrněni hříchem, není to tak? „Maria řekla: „Duše má velebí Pána, a můj duch jásá v Bohu, mém spasiteli“ (Lukáš 1,46-47)
    Nikdo nepotřebuje očistit od hříchu, pokud hřích nemá, je to tak? Proč to tedy udělala Marie? Přece by neznevažovala Boží zákon „“Když uplynuly dny jejich očišťování podle zákona Mojžíšova, přinesli Ježíše do Jeruzaléma, aby s ním předstoupili před Hospodina – jak je psáno v zákoně Páně: ‚vše, co je mužského rodu a otvírá život matky, bude zasvěceno Hospodinu‘ – a aby podle ustanovení Zákona obětovali dvě hrdličky nebo dvě holoubata.“ (Lukáš 2,22-24) dle ustanovení v 3.Mojžíšova 12,1-8

    Bůh řekl ve svém Slově: „Boží spravedlnost skrze víru v Ježíše Krista pro všecky, kdo věří. Není totiž rozdílu: všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy; jsou ospravedlňováni zadarmo jeho milostí vykoupením v Kristu Ježíši.“ Římanům 3,22-24

    Lže tedy Boží SLOVO, když tvrdí, že NENÍ TOTIŽ ROZDÍLU: VŠICHNI ZHŘEŠILI A JSOU DALEKO OD BOŽÍ SLÁVY?

    Chci věřit Bohu samotnému. Marie i já vyznávám, že potřebuji svého Spasitele.

    • cinicius napsal:

     Obávám se, že dílem text špatně vykládáte, dílem špatně chápete podstatu Neposkvrněného početí. Doporučuji Vám zakoupit si Te Deum 2012/5, kde to je velmi srozumitelně popsáno a vysvětleno… Žádný z textů, které citujete, nauce o Neposkvrněném početí nijak neprotiřečí…

   • Petra Bézová napsal:

    Udělejte, co Vám říká cinicius, jestli to chcete pochopit. Já s tím problém nemám, mě je jasné, že Marie může pokorně vyznávat, že potřebuje Spasitele a přitom být bez hříchu. Je totiž vyjmuta z hříchu právě kvůli Spasiteli, kterého má přinést světu, ale to nevylučuje, že ho potřebuje. Potřebuje ho, aby naplnila Boží vůli, která ji pro tento úkol zvláštním způsobem obdařila svou milostí, jak vyznává. Je Milostiplná, obdařená milostí takovým způsobem, že je schopná počít Mesiáše. To by člověk, který se dopustil hříchu nikdy nebyl schopen, naše vůle by to nesnesla, tu čistotu Boží nosit v sobě a mít na ní účast. Rozdíl mezi námi a Marií je podstatný, proto ji můžeme vzývat a prosit o přímluvu, protože nás převyšuje čistotou svého myšlení a úkony lásky, které jsou plody její dokonalé víry za života. Je jasné, že její dokonalá pokora ji vedla k tomu, že se za života nevymykala obyčejům svého národa, proto podstoupila očišťování a vůbec se nijak neprosazovala na úkor obyčejných hříšníků. Podle mě právě tím rostla její dokonalá víra až k okamžiku Nanebevzetí. Že tyto skutečnosti nejsou zachyceny v Písmu svědčí jedině o tom, že své tajemství nikde nerozhlašovala, ale uchovávala vše ve svém srdci, kde o tom rozvažovala. Snažit se být jako Maria je velmi dobré, ona je nejlepší učitelkou na cestě k Bohu.

 3. Pavla napsal:

  Milý Ciniciusi, takže Boží Slovo říkající „…všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy; jsou ospravedlňováni zadarmo jeho milostí vykoupením v Kristu Ježíši.” Římanům 3,22-24
  Neplatí pro všechny?
  Jak tedy byla Marie zpozena? Také z Ducha svatého? Tak jako Ježíš? Pak by tedy byla bez dědičného hříchu, jako Boží Syn, nebyla by tedy prvotní Boží dcerou?

  Milá Petro: každý člověk, který pozve Ježíše do svého života, aby v něm přebýval, tak přebývá se svým Otce přestože jsme nebyli uchráněni dědičnému hříchu (alespoň o tom mluví Bible Jan 14,23), pak tedy neplatí, že Bůh potřebuje aby člověk byl bez dědičného hříchu, proto to nepožadoval ani od Marie, ta si sama byla vědoma svéhé hříšnosti, vždyť to sama vyznala, že je Bůh jejím Spasitelem, a sama se šla nechat očistit od hříchu dle Mojžíšova zákonu, a zákon byl dán jen pro hříšníky, proč se jím řídila, když podle vás hříšná nebyla? Ona přece nepohrdala Božími zákony, naopak dodržovala je podle toho jak měla.
  Moc obdivuji Marii a její život, ale nemohu v Bibli najít žádný odkaz na její neposkvrněné početí, či dokonce její na nebevzetí, a tak důležité věci by Bůh jistě neopomenul ve svém Slově, kdyby se skutečně staly před zraky apoštolů či za jejich života, tak jak je předává tradice.

  Vy v tom jste mnohem více kovaní, proto vás oba moc prosím o jasné citace z Bible, která podpoří tyto události. Moc vám děkuji

  • Petra Bézová napsal:

   Pavlo, jasné citace z Bible Vám neposkytnu, protože Boží Slovo je živé a utváří naše nitro po celý život. Nemohu říct, že jsem natolik dokonalá, že bych ho správně v součacné fázi svého života pochopila. Proto podřizuji svůj rozum učení Církve a přijímám vše, co Bůh skrze Církev učí. Když bylo Církví potvrzeno Neposkvrněné Početí a Nanebevzetí Marie, vždy Panny, absolutně a bezvýhrad to přijímám, protože uznávám, že v Bohu jsou tajemství, která nám smrtelníkům odhaluje postupně, podle našich schopností přijmout jeho pravdu. Pokud Vy toho zatím nejste schopna, nezoufejte, když budete hledat pravdu s pokorou a ne konfrontačně, jistě ji najdete. Na to, abychom se přetvořili v Ježíše nestačí totiž jenom jeden úkon vůle, kdy ho pozveme do svého srdce, ale je to záležitost věrnosti a neustálé snahy vyvarovat se toho, co se jemu nelíbí, totiž hříchu. Za života nemůže žádný člověk absolutně říct, že v něm přebývá Boží Trojice tak, jako přebývala v Marii. Bůh je živý a jeho Slovo také, tak se mu otevřete a pochopíte.

   • nino napsal:

    Krasne ste to napisali, naozaj, ak je Boh, a vedie Cirkev a Magisterium, neni mozne, aby Magisterium chybovalo, ak mame vieru, tak prijmame, co uci, i keby sme nutne nemuseli chapat, a nakoniec sa vzdy aj tak potvrdi, ze Magisterium malo pravdu.

  • nino napsal:

   Pavol, nevytrhavajte a neprekrucajte vieru, viete, ze to je hriech. Viera v neposkvrnene pocatie pochadza od cias apostolov a je absolutne nespochybnitelna.
   Verila v nu Cirkev od pociatkov. Vyhlasena ako dogma bola v 19. storoci, ale keby sme isli spat, tak stale bola tato viera pritomna v Cirkvi.
   Napr. v 16. storoci sa Panna Maria zjavila na uzemi dnesneho Mexika, v Guadalupe, kde povedala:
   ,,Ja som Nepoškvrnená Panna Mária, Matka pravého Boha, cez ktorého všetko žije, Pána všetkých vecí, Pána neba a zeme. “
   http://www.youtube.com/watch?v=CDr9JLZVMqs
   Viera v neposkvrnene pocatie Panny Marie je predavana nepretrzite od cias apostolov, a ako dokazuje i Guadalupe, bola v Cirkvi pritomna vzdy, davno pred vyhlasenim dogmy v 19. storoci. To je ta krasa Cirkvi, to ako vsetko krasne nadvazuje a zapada do seba.
   A na tom nezmenia nic ziadne sekty, ani bludari, pretoze Cirkev uchovava a predava jedinu pravu vieru.

  • nino napsal:

   Pavol, este sa vyjadrim k jednej vasej fraze:
   ,, tak důležité věci by Bůh jistě neopomenul ve svém Slově“
   To myslite, ako? Jezis nespisal evanjelia, ale predal nauku apostolom, ktora sa dalej tradovala. Evanjelia boli zostavene aj podla toho, ci sa zhodovali s Tradiciou, nie ze v nich bola zhrnuta cela Tradicia a viera, to by asi nevoslo asi ani do tisic knih.
   A naco by to Boh i robil a zhrnul vsetko, ked nam zanechal Magisterium a pomoc Ducha svateho, ktora nam staci na zachovanie a ochranu autentickej Tradicie?
   Dokonca myslim, ze i na vychode, dalsie starobyle ,,cirkvi“ uznavaju neposkvrnene pocatie, napr. ,,pravoslavni“, takze ide naozaj o nieco, o vieru, co sa predava z generacie na generaciu, 2000 rokov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *