Konečně!

Katolíci, kteří již delší dobu nevěřícně hledí na laxní přístup rakouských biskupů k tzv. „farářské iniciativě“, se konečně dočkali alespoň malé satisfakce…

Tam, kde rakouští biskupové nečinně přihlížejí odpadlickým aktivitám velkého množství kněží, kteří nejen vyhlašují neposlušnost svým nadřízeným i kanonickému právu, ale vznášejí požadavky a praktikují jednání, které jsou neslučitelné s katolickou vírou a zahrnují jasně svatokrádežná jednání, se nakonec rozhodl jednat Svatý stolec, když 29. listopadu potrestal předáka vzbouřených kněží, P. Helmuta Schüllera, odebráním titulu kaplana Jeho Svatosti (monsignora).

Může se nám to zdát málo, a skutečnost je taková, že to opravdu málo je. Nicméně snad můžeme doufat, že to tímto neskončí a časem budou následovat další sankce. A kdo ví, zda se po tomto pobídnutí konečně neodhodlají k tvrdším akcím i rakouští biskupové…

Kéž by. Protože co může být horšího, než když kněží sami hlásají teze neslučitelné s katolickou vírou a vedou sobě svěřené věřící do zkázy? Co může být horšího, když je sám pastýř vlkem, co rdousí ovce či vede je na okraj propasti?

Ignác Pospíšil

21 Responses to Konečně!

 1. jjstodola napsal:

  To zakládá zajímavý precedens. Jistý monsignore by si měl dávat bacha.

 2. nino napsal:

  Tazka dilema pre pokoncilovu Cirkev. Ta prijala dialog, toleranciu, nabozensku slobodu (i pre bludarov v Cirkvi) za pomaly nove pravdy, a potom je paralyzovana, lebo sa nedokaze ocistovat, ani branit voci rozklau zvnutra, ci zvonku.
  Arciheretik Schuller chce znicit Cirkev, a zatial sa nenasiel nikto, kto by ho exkomunikoval, aj spolu s jeho privrzencami v klere, ktori siria jed a zlo.
  Kardinal Schonborn hra na dve strany, nadbieha liberalom, a potom konzervativcom (ti to potom uverejnia v Radiu Vaticana), len problem je, ze tato dvojznacnost je rovnako skodliva ako arciheretik Schuller.
  V Rakusku to je uz len boj medzi koncilovymi umiernenymi liberalmi ako je Schonborn, a extremistickymi liberalmi z fararskej iniciativy.
  Clovek by az zaplakal, ze Sv. oficium bolo zrusene :(

  • nino napsal:

   Inak, o rakuskej cirkvi vypoveda i toto, co prinasa slovensky liberalne pseudokatolicky Svetkrestanstva (samozrejme, neodporucam nikomu tie stranky pravidelne citat, a stracat tym cas):
   http://www.svetkrestanstva.sk/2012/07/vieden-knaz-kazal-v-mesite-imam-v.html
   Cize moslimsky duchovny kaze v kostole, a jedini, komu to vadi su ti ,,zli lefebvristi“.
   Podotykam, ze sa tam pise, ze moslimskemu duchovnemu dovolili kazat v kostole, a sucasne zakazali sluzit novoknazovi z Bratstva sv. Pia X. primicnu sv. omsu vo farskom kostole, tak museli ju nakoniec sluzit v spolocenskom sale :(
   Ved to je naozaj hroza, moslimski duchovni maju do nasich kostolov brany otvorene, ale ti, co sluzia sv, omsu, pre ktoru boli tie kostoly postavene, tam maju vstup zakazani…
   Inak, pekne video z procesie, co predchadzala tej sv. omsi je tam, tuna ho tiez davam:
   http://pius.info/images/stories/video/show.php?video=primizen%2Fprozession.jpg&id=5681
   I ked naozaj, ta moslimska kazen v dusiach veriacich mozno sposobila menej skod, ako by kazal tam nejaky farar z Iniciativy :)

   • solipso napsal:

    „I ked naozaj, ta moslimska kazen v dusiach veriacich mozno sposobila menej skod, ako by kazal tam nejaky farar z Iniciativy :)“

    — Přesně to jsem si říkal, bez smajlíku. Když ke katolíku mluví imám, tak je mu katolík spíše nevěří než věří. Kdežto když k němu mluví kněz, zmatený katolík mu většinou uvěří k vlastní škodě. Mně se ten nápad líbí. Ať liberálové kazí muslimy, těm to beztak už nijak neuškodí. A i já osobně bych si raději poslechl imáma než satanské kecy prolhaných kněží a biskupů (římského nevyjímaje).

 3. nino napsal:

  Mimochodom, arcikacir Schuller bol i nedavno na Slovensku, v Ziline, co bolo pomaly oslavovane nasim rozvratnym a ,,diabolskym“ pseudokrestanskym portalom Postoyom.sk (ten napachal na slovenskej cirkvi za par rokov viac skod, podla mna, nez komunisti za 40 rokov brutalneho prenasledovania…).
  Potom sa ani necudujem, ze nam na Slovensku, v cirkevnej zahradke, rastu take kvietky ako Anton Srholec, Bezak, brat Savol, teoforum, a podobne zjavy…

 4. bismarck napsal:

  Kéž by se nechali pohnout a zakroutili těm iniciativám krkem alespoň ze strachu o své „funkce“.

 5. Proč by to nešlo třeba takhle...? napsal:

  Mohu si přirozeně mýlit, ale podle mne je „farářská iniciativa“ celkově, když odhlédneme od motivací jednotlivých kněží-sympatizantů – (ty mohou být různé) –

  velikou kapitulací před sekularismem!

  Proč se namísto toho nerozjede modlitební růžencová akce, (vzor Rakušan Petr Pavlicek), která podpoří např.

  – veřejné katecheze na farnostech (po nedělní mši svaté krátké přednášky, které by systematicky přibližovaly lidem nauku Církve.)

  – „Ježíš mezi námi“ – podpora poutí doprovázena duchovně vyzrálými kněžími, aby lidé věděli, jak Bůh působil v dějinách a jak působí dnes (včetně svědectví laiků a mládeže)

  – pouť Panny Marie Fatimské po farnostech s podporou otců biskupů

  – modlitební hodinky za nová kněžská a řeholní povolání

  – kurzy Alfa (vedená v katolickém duchu…)

  -celonoční adorace před vystavenou Nejsvětější Svátostí s podporou biskupů… ….

  – další…
  ….

  –a vidíte – na žádnou rebelii čas nezbude…

  Pax et bonum

  Jan

  • MichalD napsal:

   Kurzy Alfa mohou být dost těžko vedeny v katolickém duchu, protože by tim byl porušen copyright protestantských autorů. Zkuste si dohledat, jaké jsou podmínky pro jejich provozování a pro použití označení „kurzy Alfa“.

   • miroslav krabec napsal:

    a na závěr jet s alfakurzisty do Hercegoviny pod vedením pana kard. Sch.
    a na žádnou rebelii čas nezbude…….

   • re: ke kurzům napsal:

    Pokud dělají kurz Alfa katolíci, je katolický, pokud protestanté (více rozšířené), pak je halt:) protestantský. „Mísit“ se obé nemusí.

    Pax

    Jan

   • Michal Kretschmer napsal:

    Alfa kurzu jsem se nikdy nezúčastnil a s tímto názorem na tyto kurzy jsem se už setkal. Nikde jsem ale nenarazil na nějaké závazné směrnice pro pořadatele těchto kurzů, takže neumím posoudit do jaké míry je možné pod hlavičkou kurzu Alfa mu dát jednoznačně katolickou náplň.

   • MichalD napsal:

    ad Jan: Pokud to, co jste napsal, myslíte vážně, pak asi pojem „katolický“ každý chápeme diametrálně jinak.

    Pokud se ale sjednotíme na tom, že katolické je to, co je v souladu s vírou Církve sv. (viz sv. Vincenc: „to, co se věřilo všude, vždycky a všemi“), nikoliv automaticky vše, co dělají ti, kteří se za katolíky považují, pak se s těmi „katolickými“ kurzy Alfa mýlíte.

    Před časem jsem podobnou rozmluvu vedl s farářem moji bývalé farnosti, ten mi také tvrdil, že na Alfa není nic špatného, že to katolíci dělají „v katolickém duchu“. Tak jsem se o to trochu zajímal a zjistil jsem, že podmínkou pro to, aby se kurzy mohly nazývat „Alfa“ (což, jestli se nepletu, mají autoři chráněno jako registrovanou značku), je použití jejich metodiky a jejich nepozměněných materiálů. Tzn. poudačky o „katolických“ kurzech Alfa jsou nesmysl.

   • MichalD napsal:

    ad Michal Kretschmer: např. v bakalářské práci z MU na toto téma (viz http://goo.gl/7G47m) je uvedeno: „Základní recept Alfy nemůže být opuštěn, protože HTB vlastní autorská práva na
    Kurzy Alfa a odrazuje každého, kdo by se pokusil kurzy zlepšit nebo je výrazně opravit …“ (pozn.: HTB je anglikánský sbor Holy Trinity Brompton).

   • MichalD napsal:

    Ještě doplnění z Wikipedie: „Alpha in a Catholic Context uses the standard Alpha course“ … „Roman Catholic distinctives, such as those concerning the Virgin Mary and certain sacramental teachings are absent“, v materiálech kurzu je používán protestantský překlad Bible z US Trinity Christian College atd. … jak z těchto ingrediencí je možné uvařit katolickou evangelizační akci mi je opravdu záhadou.

   • re: anglikáni a Alfa napsal:

    Katolíci mohou vést Alfu katolicky. Jinak, pokud je zdroj anglikánský, lze jej poměrně snadno doplnit katolicky.

    Mimo mísu:
    I tohle jsou anglikáni!

    Zde pouť do Glastonbury

    neskutečné – stojí za zhlédnutí

    http://www.youtube.com/watch?v=dtQIme0zBTg

    (tím nepopírám, že jsou stále v rozkolu)

    Pax

    Jan

   • Michal Kretschmer napsal:

    Dík za odkaz na tu bakalářkou práci. Udělal jsem si o těch kurzech trochu přesnější obraz. Ta „autorská práva“ by jednak musel někdo kontrolovat, jednak by šlo udělat něco jako „Kurz Alfa a Beta“ a v druhé části přidat katolická specifika (úcta ke svatým, svátosti, tradice, učitelský úřad církve aj.).

    Ale to není jediný problém. Bez ohledu na obsah je tu problémem metodika kurzu. Přesto že se tvrdí, že účastníci se mohou ptát na cokoliv, myslím, že intelektuálně či filosoficky zaměřený účastník by se tam nedozvěděl odpovědi na takové otázky jako Proč mám věřit? Jak poznám, že bible je Boží slovo? – tedy otázky běžně probírané v rámci katolické fundamentální theologie. Je to příliš zaměřené na zážitek a pocit pohody ve společenství.

   • MichalD napsal:

    ad Jan: když pořád dokola opakujete, že katolíci mohou Alfa dělat katolicky, můžete mi prosím říct, jak byste to, při splnění podmínek autorů kurzu, udělal? Můžeme začít třeba u takové „drobnosti“: smí katolík používat protestantský překlad Bible?

 6. nino napsal:

  Tak dufam, ze kontrarevolucia bude uspesne pokracovat a zavrsi sa vitazstvom tradicie, navratom pred Koncil a ocistenim Cirkvi.
  Inak, pekne a pozitivne spravy z polednej dobe, premeny kostolov v duchu navratu k tradicii a pred koncil:
  http://www.newliturgicalmovement.org/2012/09/renovation-st-thomas-more-scranton.html
  http://www.newliturgicalmovement.org/2011/03/renovation-st-peter-apostle-louisiana.html
  Su tam obrazky pred a po premene.
  I ked taky ,,nas“ biskup Bezak isiel svojou Olivovou premenou katedrali nejakym divnym smerom ,,obnovy“ chramu….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *