Rozum zvítězil: Slovensko odmítlo námitky EU proti mincím

Bankovná rada Národnej banky Slovenska rozhodla, že dvoueurové pamětní mince, které plánuje vydat k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, budou vydány v podobě, kterou jim přisoudil původní návrh, tj. se svatozářemi kol hlav světců a kříži na Metodějově palliu. Rozhodla se tak nakonec ignorovat Evropskou komisí zprostředkované připomínky některých členů eurozóny, kteří požadovali odstranění těchto náboženských symbolů…

Snaha odstranit svatozáře a kříže z mincí rozzlobila nejen slovenské biskupy, ale též tisíce obyčejných Slováků a četné představitele slovenského státu, kteří považují takový požadavek za falšování historie a urážku Slovenska. Mnozí požadovali, aby Evropská unie odhalila totožnost zemí, které námitky vznesly. Ta tak sice oficiálně neučinila, nicméně je již veřejným tajemstvím, že šlo o Francii a Řecko (tato infomace s odvolávkou na „neoficiální zdroje“ či „slovenské europoslance“ běhala po slovenském internetu, zveřejnil ji kupř. zpravodajský web Aktuálne.sk či agentura SITA – dodatečně doplněno).

Fakt, že se BR NBS nakonec rozhodla vyrazit mince podle původního návrhu, ačkoliv původně dávala najevo ochotu námitkám vyhovět, je třeba ocenit jako správné a odvážné řešení, na něž může být Slovensko hrdé. Riskuje sice, že mince nebudou nakonec schváleny a vyraženy, nicméně tato možnost není podle komentátorů příliš reálná, neboť jednak Francie s Řeckem těžko naleznou pro zablokování ražby dost hlasů, jednak se nepředpokládá, že by EU chtěla zákazem dále snižovat svoji již tak výrazně upadající popularitu mezi Slováky.

Je na čase postavit se militantnímu sekularismu a jeho podpoře Evropskou unií, jakož i zásahům EU do věcí, po kterých by jí nic nemělo být. Naši slovenští bratři nám snad právě teď dali najevo, že jsou toho ochotni i schopni. Kéž by bylo možno říci totéž i o nás!

Ignác Pospíšil

Další informace naleznete např. ZDE.

17 Responses to Rozum zvítězil: Slovensko odmítlo námitky EU proti mincím

 1. ploci napsal:

  Hned je ten den veselejší. Jen mne překvapuje, že zrovna Řecko, domníval jsem se, že ti jejich schizmatici mají na vládu velký vliv a Cyril s Metodějem by jim vadit nemuseli, natož svatozář a kříž.

  • re: těžko pochopitelné... napsal:

   To Řecko vyráží dech.:( Řekům vadí svatozář u sv. Cyrila a Metoděje..

   Pax

   Jan

   • novotny napsal:

    Mě vyráží dech váš příspěvek. Soudnému člověku je dávno jasné že Řekům nevládnou Řeci. Což je v Evropě situace zcela obvyklá. Evropské národy pouze sledují kam až si dovolí jejich vládci zajít.

 2. Timor Mortis napsal:

  Zásadně mě znervózňuje, že se proti tomu postavily zrovna Francie („nejstarší dcera Církve“ říkávali hrdě Francouzi) a Řecko. Těmto dvěma zemím stokrát hanba!

 3. Petr Babi napsal:

  Bravo bratia Slovaci!!!

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Možná se pletu, ale neobsahuje pravidlo pro ražení euromincí ustanovení, že na nich nebudou náboženské symboly? Dnes vyrazíme my katolicí své mince a zítra budou muslimové v některém státě požadovat, aby tam byl prorok nebo Mekka. Možná, že celý problém je zase jenom v dodržování společných pravidel, které byly kdysi odsouhlaseny.

  • cinicius napsal:

   Pochybuji, že oficiálně existuje, protože náboženské symboly se na eurech občas i vyskytují. Ovšem takové sedmiramenné svícny by se nikdo nikdy kritizovat nedovážil…

   Proti takovému požadavky bych nic neměl, pokud by vzešel od státu, kde by měl islám odpovídající postavení a tradici. V EU ale zatím žádný takový stát není…

  • nino napsal:

   No, myslim, ze moslimovia moc proroka neradi zobrazuju, avsak vo svojich krajinach maju na minciach urcite islamske nabozenske motivy, o tom som presvedceny. Tak z akeho dovodu sa my mame vzdavat nasich?
   Take symboly judaizmu tiez nepredstavovali problem pri eurominciach, ak sa nemylim.
   A pravidla pre katolikov su jasne, tam, kde katolici ziju, ci maju moc rozhdovat, tam krize a ine nabozenske symboly katolicizmu patria na verejnost, krize do skol, na sudy, do parlamentu, atd.

 5. Řezníček z Brna napsal:

  Mincemi vyraženými na Slovensku se může platit v celé EU a mohli by podat protest muslimové. Mám příbuzné v Itálii a tam museli sundat kříže z učeben státních škol, v církevních školách mohli zůstat. Stěžovali si muslimové do Bruselu, EU jim dala za pravdu, v učebnách mohou být pouze : znak státu a portrét prezidenta.

  • cinicius napsal:

   1) Nemáte pravdu, nevidím žádný relevantní důvod, proč by si měli muslimové stěžovat. 2) A k Vašim nemyslným tvrzením o Itálii: na kříže ve školách si stěžovali ne muslimové v Bruselu, ale ateistická přistěhovalkyně z Finska ve Strassburku. Uspěla u malého senátu Evroského soudu pro lidská práva (který nemá s EU nic společného), ale následně prohrála před senátem velkým. Kříže ve státních školách mohou v Itálii stále být a často i jsou – zmizely pouze na některých místech, kde se o tom rozhodly místní komunity.

  • nino napsal:

   Reznicek, nie je to pravda, ale keby bola, tak myslim, ze radsej budeme mat v triedach kriz, ako portret nejakeho politika ako Gasparovica, ci Obamu.
   Kriz do tried v katolickych krajinach patri, rovnako ako na sudy, i do parlamentu, a tak dalej. Je zalostne, ze u nas to tak nie je :(

  • nino napsal:

   Mimochodom, euromince k pocte rabina Chatama Sofera myslim, ze obsahovali nabozenske symboly judaizmu, a to nikomu neprekazalo?

 6. […] Slovensko se nakonec po krátkém váhání rozhodlo ignorovat francouzsko-řecké připomínky k jejím euromincím a rozhodlo se, že sv. Cyril a Metoděj budou na pamětní dvoueurovce i se svatozářemi a kříži na Metodějově palliu, i kdyby to mělo znamenat, že je EU odmítne schválit. Bravo! Více ZDE. […]

 7. Václav napsal:

  Sláva na výsostech.
  Francouzi dobré vůle ale momentálně bojují o holé bytí, takové zákony jaké navrhuje jejich vláda nebyly možná ani ve starém pohanském Římě. Proto bych se za ně raději modlil, stejně jako za Řeky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *