Rozhlédnutí 2012/10/28

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, dnes slavíme Ježíše Krista Krále. Dále v týdnu nás čekají svátky a památky sv. apoštolů Šimona a Judy (29), bl. Marie Restituty Kafkové (29), Všech svatých (1) a Všech věrných zemřelých (2).

Z akcí a událostí připomínám především dnešní tridentské mše v Plzni a Vejprtech, brněnský pochod Odvahu k životu (31) a vzpomínku na nenarozené (2). Připomínám též možnost získat plnomocné odpustky pro duše zemřelých, kterou máme prvních osm listopadových dnů.

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám křesťany v Afghánistánu a Pákistánu a především Asiu Bibi a její rodinu… Zároveň doporučuji k modlitbám nešťastníky, co křesťany v těchto zemích pronásledují. A v neposlední řadě doporučuji vašim modlitbám soudce v Lahore: modlete se za ně, aby dokázali překonat svoji zbabělost a našli odvahu její případ spravedlivě vyřídit.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Vyšlo čtvrté číslo časopisu Te Deum, které se věnuje druhému vatikánskému koncilu. Jeho stručné představení naleznete ZDE. Doporučuji.

Dědictví Svatováclavské s. r. o., spojené s FSSPX, spustilo internetový obchod. K nalezení ZDE. Více viz ZDE.

Zahraniční

Sdružení katolických ordinářů Svaté země rázně odsoudilo projekt zdi, kterou chce izraelská vláda postavit v údolí Cremisan, mezi Betlémem a Jeruzalémem. Podrobnosti ZDE.

V 75 francouzských městech proběhly protesty proti plánovanému zavedení tzv. „manželství pro všechny“. Ostře proti jsou především křesťané. Více ZDE.

Apoštolská penitenciárie ohlásila podmínky k získání plnomocných odpustků vyhlášených papežem Benediktem XVI. u příležitosti Roku víry. V tomto ohledu zaujme možnost získat odpustky účastí na třech přednáškách o dokumentech Druhého vatikánského koncilu a o článcích Katechismu katolické církve.

Biskup Bernard Fellay, generální představený Kněžského bratrstva sv. Pia X., vyloučil pro neposlušnost z řad FSSPX biskupa Richarda Williamsona. Komise Ecclesia Dei krátce poté vydala oznámení o stavu jednání mezi Svatým stolcem a FSSPX, z kterého je jasné, že jednání dále probíhají, což je překvapivé, protože nový prefekt Kongregace pro nauku víry je nedávno fakticky prohlásil  za ukončená. O to naléhavější je otázka, co se vlastně stalo: Byl vyloučen člen Bratrstva, u nějž metody boje o směřování FSSPX a vyjadřování nesouhlasu s představenými daleko překročily akceptovatelné hranice, nebo byl vyloučen biskup, který jako jediný vytrval v mantinelech odkazu arcibiskupa Lefebvra a bránil Bratrstvo před přílišným kompromisem, který je má zabít? Nedokáži to posoudit, ale jedno vím jistě – je to velmi nešťastný vývoj a modernisté po celém světě to určitě náležitě oslavují. Více informací v oficiální prohlášení vedení FSSPX a reakci biskupa Williamsona.

Kazašské úřady uvěznily pastora uzbeckého původu, který uprchl ze své domoviny před obviněním z „ilegální náboženské činnosti“ a šíření náboženské literatury. Podrobnosti ZDE.

V Sýrii jsou bandity vraždění katoličtí i pravoslavní kněží, v mnoha kostelích se již neslouží žádné bohoslužby.

V Íránu začalo masové zatýkání evangelikálů.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

Prvních osm listopadových dnů je možno získat plnomocné odpustky pro duše zemřelých (více např. ZDE).

28. říjen, neděle – tradiční katolíci slaví slavnost Krista Krále, která odsouvá na pondělí dnes obvykle slavený svátek Šimona a Judy, apoštolů a mučedníků. ČR slaví v tento den státní svátek Den vzniku samostatného československého státu.

Před 1700 lety (312) zvítězil Konstantin Veliký v bitvě u Milvijského mostu a stal se tak jediným vládcem římské říše. Později „legalizoval“ křesťanství. Před 520 (1492) lety přistál Kryštof Kolumbus na Kubě. 55. narozeniny slaví Scott Hahn (* 1957), katolický spisovatel a apologeta.

Slavnostní tridentské mše se u příležitosti Krista Krále uskuteční mimo jiné v Plzni (dominikánská farnost, zač. 10:30) a ve Vejprtech (zač. 15:30). Podrobnosti ZDE.

29. říjen, pondělí – četní tradiční katolíci slaví tento den svátek Šimona a Judy, apoštolů a mučedníků, odsunutý z neděle v důsledku oslav Krista Krále. Brněnská diecéze si připomíná památku bl. Marie Restituty Kafkové (1894-1943), řeholnice a mučednice, kterou před 70 lety (1942) nacisté odsoudili k smrti.

30. říjen, úterý – feriální den.

31. říjen, středa – feriální den. Před 495 lety přibil schizmatik Martin Luther svých 95 tezí na vrata klášterního kostela ve Wüttenberku, což je považováno za symbolický start západního schismatu. Toto smutné datum protestanté slaví jako „den reformace“ – dobrý den, kdy bychom se měli modlit za jejich prozření a návrat ke katolické víře. V Brně proběhne sedmé dějství pro-life pochodu Odvahu k životu. Podrobnosti ZDE.

1. listopad, čtvrtek – Církev slaví slavnost Všech svatých. 80. narozeniny slaví kardinál Arinze (* 1932).

2. listopad, pátek – Církev slaví památku Všech věrných zemřelých, lidově zvanou Dušičky. Večer se drží Vzpomínka na nenarozené (svou účast na ní můžete deklarovat i na této facebookové stránce).

3. listopad, sobota – Církev slaví památku sv. Martina de Porres (1579-1639), dominikána. Před 30 lety zemřel Mons. ThDr. Antonín Šuránek (1902-1982).

4. listopad, neděle – je 23. neděle po Svatém Duchu. Připomínáme si mučedníky sv. Vitalise a Agricolu a sv. Karla Boromejského, kardinála. Kalendář Pavla VI. rovněž připomíná sv. Felixe z Valois, poustevníka, který zemřel přesně před 800 lety.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Arcibiskup Chaput o katolickém občanství (RC)

Buďme ryzí tradicionalisté (IsJ)

Další násilný nucený potrat v Číně (HPŽ ČR)

Demokracie není a nesmí být absolutní (Dominik Duka)

In hoc signo vinces (RV)

Kanada – Zločin paní Lindy zůstává zločinem (Křesťan Dnes)

Katoličtí představitelé: Nobelova cena za medicínu je triumfem etiky (RC)

Lichvářský stát (IsJ)

Lurdy pod vodou (IsJ)

Písmo svaté v katolické rodině I (IsJ)

Rada pro lidská práva OSN potvrdila tradiční hodnoty (RC)

„Rovné zacházení“ ad absurdum (RV)

Tradiční mše svaté 1. a 2. listopadu v Praze (Krása liturgie)

Ve Škole sv. Josefa 2012 (IsJ)

Slovensky:

Nepoctivosť debaty o „právach“ LGBT (Postoy.sk)

Petíciu za prepustenie Asie Bibi podpísalo zatiaľ 642.757 ľudí, z toho 741 z ČR a 698 zo SR (Křesťan Dnes)

Anglicky:

Arguing LGBT „rights“ (RUSE)

Disability rights leaders are voting No on (assisted suicide) ballot Question 2 in Massachusetts.

Do We Know When Life Begins?

Joe Biden’s Bishop: He’s Wrong on Catholic Church and Abortion Teaching (LN.com)

Pregnant Rape Victims: Quit Assuming We Want an Abortion (LN.com)

Republican Senate candidate slammed for remarks opposing abortion for rape (LSN.com)

Will The Supreme Court „Roe“ Gay Marriage? (NCR.com)

Ignác Pospíšil

14 Responses to Rozhlédnutí 2012/10/28

 1. cinicius napsal:

  A málem bych zapomněl – postupně vznikají nové krajské koalice, ponejvíce ve složení ČSSD – KSČM. V Olomouckém kraji se tak budou komunisté starat o resort školství… :-(

 2. nino napsal:

  Vdaka za zaujimave informacie. Vo Francuzsku pripravuje velku demonstraciu proti homomanzelstvam i organizacia Civitas, blizka Bratstvu sv. Pia X., myslim, ze na 18. novembra.

 3. nino napsal:

  K sviatku Krista Krala pekne video, piesen Viva Cristo Rey! (Nech zije Kristus Kral!), a zabery z povstania kristerov v Mexiku, aj z noveho filmu o nom:
  http://www.youtube.com/watch?v=YrgOiOzFIEo

 4. honzah napsal:

  Já mám Te Deum 4/12 už od čtvrtka 18. 10., kdy jsem jej pořídil od pana Semína na Prezidentských hovorech. Je to docela zajímavé čtení.

  Zajímavý text je také ,,Úžernícky štát´´ na Dielně Svätého Jozefa.

 5. Václav napsal:

  Když už jsme u těch událostí tak Vás zase jednou trochu drbeme na Radiu Vaticana.

  Tradicionalisté na děkovné pouti u hrobů apoštolských
  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17357

  • Lukáš Biskupický napsal:

   Ten výraz „mimořádná“ forma ritu na mne vždy působí děsivě…Správně by snad mělo být „klasická“ forma ritu, ne?

   • MichalD napsal:

    Máš pravdu, celý ten koncept řádná/mimořádná je diskutabilní, ale na druhou stranu – ona přece mše sv. všech časů je MIMOŘÁDNĚ krásná …

   • Lukáš Biskupický napsal:

    Ad MichalD: Tak tomu se říká pozitivní interpretace! Jen jestli je to tak myšleno.

 6. Rada KBS pro rodinu k návrhu zákona o registrovaném partnerství napsal:

  Vynikající vyhlášení Rady pro rodinu KBS

  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20121024033

  Pax

  Jan

  • MichalD napsal:

   To je celkem jasné slovo, zejména je hezké, že byli schopni i domyslet důsledky: „Praktizujúci kresťan nebude môcť kandidovať na starostu, či zamestnať sa na matričnom úrade, ak nechce napomáhať uznaniu homosexuálnych partnerstiev.“

   Škoda, že tak jasné slovo nepadlo před schválením zákona u nás (opravte mne, pokud se mýlím).

   • Jasné slovo! Halleluja! napsal:

    Z tohoto mám upřímnou radost:

    JASNÁ ARGUMENTACE SV: PíSMEM!

    „Nie je to nič nové pod slnkom, pretože ľudia pred Kristom i v našom letopočte museli vždy s týmto zápasiť. Apoštol Pavol v 1. stor. n. l. píše Rimanom: „Preto ich Boh vydal nehanebným náruživostiam. Ich ženy zamenili prirodzený styk za protiprirodzený. A podobne aj muži zanechali prirodzený styk so ženou a zahoreli žiadostivosťou jeden k druhému: muži s mužmi páchali nehanebnosť. Tak si sami na sebe odniesli zaslúženú odplatu za svoje poblúdenie.“ (Rim 1, 26-28) Aká je to „zaslúžená odplata“, to vieme z histórie Ríma, ktorý padol na nemorálnosti. Chceme veriť, že nikomu z vás nejde o úpadok
    slovenského národa.“

    Dalo by se říci, samozřejmost, ale ono dnes NENÍ zas úplná samozřejmost.

    Přece známe ono sladkobolné: „ale bratře, podle novodobé exegeze Bible, Nový zákon přece nemá co k homosexuálnímu jednání, pokud není vedeno sobeckými úmysly, co říci. To jsou teorie, byť úctyhodně staré a sahající až do samotné prvotní křesťanské obce, ale neobhajitelné na začátku 21. století. Podívej na některé protestanty, bez problému diskutují o možnosti oddávání např. leseb a přou se, zda to může být veřejné a za hřmotu zvonů“..

    Katolíci – máme – (na rozdíl od protestantů) – magisterium.
    Jenže „homo-mentalita“ („hlavně neargumentovat Biblí“) může být nebezpečným svodem!!!

    Díky otče biskupe, za jasné slovo založené mimo jiné na Slovu Písma!!!!!

    Pax

    Jan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *