Rozhlédnutí 2012/04/22

Sv. Gianna Beretta Molla

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je druhá neděle po Velikonocích. V týdnu si připomínáme především památky sv. Vojtěcha a sv. Jiří (23), sv. Marka (25), sv. Petra Canisia (27) a sv. Pavla od Kříže a sv. Gianny Beretty Molly (28).

Týden je nabitý zajímavými akcemi, připomínám: brněnský pochod Odvahu k životu (25) a jihlavskou tridentinu s připomínkou sv. Gianny (28) a také přednášky profesora Kindlera (Praha, 23) a pana Semína (Ostrava, 24).

Na závěr vám připomínám naše pronásledované bratry a sestry, přičemž pro tento týden vašim modlitbám doporučuji především ty pákistánské. Věnujte přitom zvláštní modlitbu Asii Bibi..

Stalo se ve světě

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Irsko: Socialisté neuspěli se svým propotratovým zákonem. Podrobnosti anglicky ZDE.

Američtí biskupové se odvolali proti soudnímu výroku, který podpořil skandální rozhodnutí Obamovy administrativy, která zrušila grant udělený jejich projektu pomoci sexuálně vykořisťovaným ženám z důvodu, že nezahrnuje propotratové poradenství a potraty. Podrobnosti anglicky ZDE.

Svatý stolec požaduje důkladnou reformu americké Konference představených ženských řeholí (LCWR, Leadership Conference of Women Religous), která sdružuje většinu ženských řeholí v USA. LCWR dlouhodobě poškozuje zájmy Katolické církve a vyjadřuje názrory a podniká kroky neslučitelné s katolickou vírou. Svatý stolec jmenoval svého zvláštního delegáta, arcibiskupa Petera Sartaina ze Seattlu, aby na činnost LCWR dohlížel. Podrobnosti ZDE a (anglicky) ZDE a ZDE.

V pákistánském Karáčí byla napadena katolická škola. Podrobnosti ZDE.

Ve Španělsku se sodomitští aktivisté domáhají trestního stíhání Mons. Juana Antonia Reig Plà, biskupa diecéze Alcalá de Henares, za to, že si dovolil v kázání a rozhovoru pro tisk označit homosexuální chování za těžce hříšné. Podrobnosti anglicky ZDE.

FSSPX zaslalo (dle hodnocení Svatého stolce) povzbuzující odpověď ohledně věroučné preambule, jejíž podpis Svatý stolec vyžaduje. Stále však má k jejímu znění připomínky.

Kardinál Duka byl v rámci přidělování úkolů novým kardinálům jmenován členem Kongregace pro společnosti zasvěceného života a apoštolského života a Papežské rady „Justitia et Pax“.

Čína propustila z vazby dva biskupy věrné Římu, které předtím podrobila převýchově, která je měla přivést ke zpřetrhání svazku s Římem. Podrobnosti ZDE.

Ve Varšavě desetitisíce lidí protestovaly proti pochybně odůvodněnému odepření licence pro digitální vysílání katolické televizi Trwam. O příčině demonstrace se na Duších a hvězdách informovalo ZDE.

Stalo se doma

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Proběhl Jihlavský pochod pro život, kterého se zúčastnilo asi 80 lidí. Podrobnosti ZDE a ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

22. duben, neděle – druhá neděle po Velikonocích. Církev si připomíná památku papežů Sotera a Caia. V Počaplech u Terezína poutní slavnost ku cti sv. Vojtěcha. V 10:00 začíná v kostele sv. Vojtěcha pontifikální Mše svatá sloužená podle misálu bl. Jana XXIII. z roku 1962, kterou bude celebrovat Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický. Ve 13:00 následují nešpory a svátostné požehnání. Podrobnosti ZDE.

23. duben, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Vojtěcha (+ 997), biskupa a mučedníka, který je patronem Čech a byl zavražděn před 1015 lety, a sv. Jiří, starověkého mučedníka a patrona skautingu (český kalendář pro NOM ovšem přesouvá jeho památku na 24. dubna). V kostele sv. Prokopa v Praze na Žižkově bude od 18:00 sloužena tridentská mše a poté bude následovat diskuse o ní a jejím případném občasném používání ve farnosti. Podrobnosti ZDE.

24. duben, úterý – Církev si připomíná památku sv. Fidela ze Sigmaringy (1577-1622), kapucínského kněze a mučedníka zavražděného švýcarskými kalvinisty před 390 lety. Michal Semín bude přednášet v Ostravě-Zábřehu na téma Je katolické sociální učení „Třetí cestou“?. Centrum pro rodinu, Areál bývalé nemocnice Ostrava-Zábřeh, Syllabova 19, začátek v 18:00. Více ZDE. V ČR proběhne vícero skautských poutí u příležitosti svátku sv. Jiří, patrona skautingu. Podrobnosti ZDE.

25. duben, středa – Církev si připomíná památku sv. Marka Evangelisty, mučedníka. Mladí křesťanští demokraté pořádají večer další kolo brněnského pro-life pochodu centrem Brna Odvahu k životu. Podrobnosti ZDE.

26. duben, čtvrtek – Církev si připomíná památku papežů sv. Anakléta a Marcellina.

27. duben, pátek – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Petra Canisia (1521-1597), učitele Církve, dále pak celá Církev vzpomíná na sv. Zitu.

28. duben, sobota – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Pavla od Kříže (1694-1775), zakladatele pasionistů. Připomínáme si i památku sv. Gianny Beretty Molly (1922-1962), patronky hnutí pro-life, která zemřela před 50 lety. Při této příležitosti proběhne v kostele Matky Boží v Jihlavě tridentská mše s připomínkou sv. Gianny, kterou bude celebrovat P. František L. Juchelka OFMConv. Začátek ve 12:00, podrobnosti ZDE. Po mši plánujeme setkání s otcem Františkem, které proběhne patrně v klášteře, na němž můžeme diskutovat na téma katolík a hnutí pro-life.

29. duben, neděle – je třetí neděle po Velikonocích. Kalendář Pavla VI. připomíná památku sv. Kateřiny Sienské, učitelky Církve a patronky Evropy. Církev si též připomíná památku sv. Huga Velikého, opata.

Zajímavé odkazy

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

Asi 400 milionů dětí na světě koná otrockou práci (RV)

Biologie prenatálního vývoje (BFB)

Čína: Sebevražednost žen třikrát větší než mužů (HPŽ ČR)

Křesťané jsou ponižováni britskými soudy, píše anglikánský biskup (Křesťan Dnes)

Leninské aspirace Evropského parlamentu aneb Jak zničit rodinu (Česká pozice)

Norsko versus Svatý stolec na zasedání Komise OSN o postavení žen (HPŽ ČR)

OSN propaguje sexuální práva nezletilých dětí (HPŽ ČR)

Pákistánský křesťan popálen, manželka znásilněna za odmítnutí islámu (RC)

Papežská biblická komise připravuje nový dokument o Bibli (RV)

USA: Kardinál Dolan řekl, že církev zanedbala učit proti antikoncepci (HPŽ ČR)

Zničené kostely


Anglicky

Obama taking ‘similar path’ as Hitler and Stalin: Illinois bishop a After saying Obama on ‘similar path’ as Hitler/Stalin, Illinois bishop hit with IRS complaint (LSN.com)

Obama Underestimates Pro-Life Youth in Upcoming Campaign (LN.com)

Quit the Girl Scouts Over Their Planned Parenthood Connection (LN.com)

Seven Deadly Fallacies in Pro-Abortion Arguments (ICL.com)

Strongly pro-life, pro-family traditional Anglicans enter Catholic Church in Canada (LSN.com)

Study: Genetic Testing Not Good at Predicting Diseases (LN.com)

Study: Pregnant Women Don’t Need Abortion to Treat Cancer (LN.com)

Ukraine abortion ban proposal sparks topless feminist protest at cathedral (LSN.com)

Why Children of Rape Victims Should Not Be Aborted (Life Action a Youtube)

Ignác Pospíšil

Obrázek sv. Gianny byl převzat z italské Wikipedie, kam jej nahrál Cerrigo, pod licencí Creative Commons Attribuzione – Non commerciale – Condividi allo stesso modo 2.5 Italia (CC-BY-NC-SA-2.5-it).

3 Responses to Rozhlédnutí 2012/04/22

  1. frafranciscus napsal:

    Česky se říká pasionisté, ne passionáti.
    K Jihlavskému pochodu pro život ještě toto http://www.minorite.cz/minorite-v-cr/aktuality/z-domova/pochod-pro-zivot-v-jihlave.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *