Rozhlédnutí 2011/01/22

Sv. František Saleský

Vítejte u čtvrtého letošního rozhlédnutí. Tento týden začíná 3. nedělí po Zjevení Páně. Tradiční kalendáře a kalendář Pavla VI. se v něm rozchází velice často. Tradiční katolíci slaví (oficiálně či soukromě) Oktáv jednoty s Petrovým stolcem, kalendář Pavla VI. zase ustanovuje Týden modliteb za jednotu křesťanů. Obojí končí 25. ledna na svátek Obrácení sv. Pavla.

Tradiční katolíci si během týdne mimo to připomenou zejména sv. Timotea (24.), Polykarpa ze Smyrny (26.), a sv. Jana Zlatoústého (27.) Další týden pak započnou oslavou památky sv. Františka Saleského (29.) NOMáčtí katolíci si mimo Obrácení sv. Pavla připomenou sv. Františka Saleského (24.), Timotea a Tita (26.) a Tomáše Akvinského (28.)
Z událostí ve světě se jako závažné jeví dění v USA, kde se dramatizují republikánské primárky a kde vláda prezidenta Obamy zahájila v dějinách USA bezprecedentní útok na svobodu náboženství. I proto, pokud jste ve Washingtonu, nezapomeňte podpořit March for Life.

Stalo se doma

V sobotu proběhla Ideová konference KDU-ČSL, kterou KDU-ČSL zahájila kampaň před krajskými, senátními a prezidentskými volbami. Po myšlenkové stránce ovšem nepřinesla mnoho nového, snad kromě trošku konkrétnějších slibů pro oblast pro-life politiky. Můj obsáhlejší komentář naleznete ZDE.

Stalo se ve světě

V Nigérii pokračují krvavé útoky islamistů na křesťany.

Řádově statisíce Maďarů se zúčastnily demonstrace, která podpořila vládu premiéra Orbána vůči vměšování Evropské unie.

Obamova administrativa vyhlásila válku všem křesťanům, když prohlásila, že i nábožensky založené instituce typu univerzity a nemocnice budou muset svým zaměstnancům platit pojištění zahrnující antikoncepci a abortiva. Katoličtí biskupové i evangelikální vůdci to odsoudili jako porušení náboženské svobody a hodlají se obrátit na soud. Osobně si myslím, že mnohem jistější je Obamu už nezvolit.

V republikánských primárkách v Jižní Karolíně zvítězil Newt Gingrich, což znamená, že budou ještě zajímavé.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

22. leden, neděle – tento den bychom mohli nazvat „dnem sv. Vincentů“, neboť si připomínáme hned tři světce tohoto jména. Nejvýznamnějším z nich je sv. Vincent ze Zaragozy, jáhen a mučedník. Dále si připomínáme Anastasia Perského, mnicha a mučedníka. Před 90 lety zemřel papež Benedikt XV. V rámci Oktávu jednoty s Petrovým stolcem se modlíme, aby se křesťané v Americe sjednotili v jednotě s Petrovým stolcem.

23. leden, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Emerentiany, mučednice, a sv. Raimunda de Peñafort (+ 1275), generála dominikánů. V rámci Oktávu jednoty s Petrovým stolcem se modlíme za návrat odpadlých katolíků ke svátostem. Ve Washingtonu se uskuteční další March for Life. Očekávají se statisíce účastníků.

24. leden, úterý – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Timotea, biskupa a mučedníka, kalendář Pavla VI. připomíná sv. Františka Saleského, biskupa a učitele Církve. V rámci Oktávu jednoty s Petrovým stolcem se modlíme za obrácení židů. V Praze začne pravidelné dvoudenní zasedání České biskupské konference.

25. leden, středa – Církev slaví svátek Obrácení sv. Pavla. Tento den ukončuje jak Oktáv jednoty s papežským stolcem, tak Týden modliteb za jednotu křesťanů. V rámci Oktávu jednoty s Petrovým stolcem se modlíme za obrácení celého pohanského světa.

26. leden, čtvrtek – tradiční katolíci slaví památku sv. Polykarpa ze Smyrny, biskupa a mučedníka, kalendář Pavla VI. připomíná památku sv. Timotea a Tita, biskupů a mučedníků. Před 35 lety zemřel Dietrich von Hildebrand (1889-1977), německý katolický teolog. Biskupské gymnázium Brno pořádá Den otevřených dveří v čase od 9:30 do 17:30 hod.

27. leden, pátek – tradičné katolíci si připomínají památku sv. Jana Zlatoústého, patriarchy a učitele Církve. Církev si mimo to připomíná památku sv. Anděly Merici.  Stojanovo gymnázium na Velehradě pořádá Den otevřených dveří v čase od 13:00 do 17:00.

28. leden, sobota – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Petra Nolasca, kalendář Pavla VI. připomíná sv. Tomáše Akvinského, kněze a učitele Církve.

29. leden, neděle – je 4. neděle po Zjevení Páně. Tradiční katolíci si připomínají památku sv. Františka Saleského, biskupa a učitele Církve. Dále na tento den připadá památka sv. Sulpicia.

Zajímavé texty a odkazy:

Česky:

Cudnost je ctnost křesťanská a stále provokující

Náboženské oživení vs. sekularizace

Malér se svatbami homosexuálů

Anglicky:

Generation Life

John Burger: The Pro-Life Work of Cardinal O’Connor

Charlotte Hays: March On, March for Life

Kristen Walker: The silliest pro-abortion argument ever (is one you hear all the time)

Matthew Warner: Texans March for Life

Ignác Pospíšil


5 Responses to Rozhlédnutí 2011/01/22

 1. cinicius napsal:

  A ještě jedna zpráva od Tomáše Berana:

  Paříží prošly 20. ledna tisíce lidí při pochodu Pro život, který mj. vyzýval Francouze, aby prezidentem volili kandidáta s úctou k životu.

  http://24heuresactu.com/2012/01/22/nouveau-succes-pour-la-marche-pour-la-vie/

  http://www.liberation.fr/depeches/01012385001-plusieurs-milliers-de-personnes-manifestent-a-paris-contre-l-avortement

 2. Antonius napsal:

  Dovolil bych si upřesnit, že není doba po Zvěstování, nýbrž po Zjevení.
  Kromě toho by bylo pěkné, kdybyste si, pane Pospíšile, ujasnil, dle kterého kalendáře se řídíte a výlučně ten tu prezentoval. Působí to poněkud zmatečně.

  • cinicius napsal:

   Děkuji za upozornění, opraveno. Niícméně pokud jde o Vai žádost, nehodlám ji vyhovět. Myslím, že katolík by měl znát a vést v patrnosti oba kalendáře, a proto je tu hodlám oba prezentovat, i když se samozřejmě řídím tím tradičním. Koneckonců někdy to je zajímavé srovnání.

   • Antonius napsal:

    To samozřejmě respektuji. Ovšem doufám, že to není tak závažný přestupek, když jsa katolíkem, nový kalendář naprosto v patrnosti nevedu – tedy pokud si zde zrovna nečtu nedělní „Rozhlédnutí“. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *