Rozhlédnutí 2011/10/30

Vítám vás v novém týdnu, který zahajuje slavnost Krista Krále. Mimo tento velký svátek nás v něm čekají především slavnost Všech svatých a dušičky. K pravidelným tridentinám se přidávají mše ve Vejprtech (30. říjen), vyšebrodském klášteře (1. listopad) a Třeboni (5. listopad). Pozornost si zaslouží též přednášky otce Stritzka (31. říjen, Praha) a Jiřího Fuchse (1. listopad, Č. Budějovice).

Stalo se

ČSSD chce referendum o navrácení majetku „církvím“. Vůbec jí nevadí, že by bylo protiústavní.

Asijská komise pro lidská práva poukázala na rostoucí pronásledování křesťanů v Pákistánu, především na únosy, znásilňování a nucení ke konverzím a sňatkům, čemuž je každoročně vystaveno na 700 křesťanek. Více ZDE.

Uskutečnilo se další nešťastné setkání v Assisi.

Prezident Václav Klaus udělil 21 vyznamenání. Mezi vyznamenanými jsou i otec Petr Piťha a karmelitánka Anna Magdalena Schwarzová. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Třetí ročník ankety Zlatý brk přešel do druhého (hlasovacího) kola, které potrvá do 30. listopadu. Bylo nominováno šestero blogů, z toho tři se objevily v anketě poprvé. Těšíme se na vaše hlasy.

Doporučujeme podpořit Petici za skutečně svobodnou předškolní výchovu.

30. říjen, neděle – nový týden začíná poslední říjnovou nedělí, o které tradiční katolíci slaví svátek Krista Krále (v novém kalendáři je přesunut na poslední neděli církevního roku). Ve Vejprtech bude P. Šimon Polívka při této příležitosti celebrovat slavnou mši svatou. Více ZDE.

31. říjen, pondělí – Církev si připomíná sv. Kvintína, mučedníka z dob římské říše, a sv. Wolfganga z Řezna, biskupa řezenského (okolo 924-994). Zároveň se připravuje na slavnost Všech svatých. V Praze proběhne přednáška „Kněžské bratrstvo sv. Pia X. – kámen, který stavitelé zavrhli?“ P. Tomáše Stritzka FSSPX. Jejím tématem bude ohlédnutí za dvaceti lety apoštolátu katolické tradice v Čechách a na Moravě.

1. listopad, úterý – slavnost Všech svatých. Právě na tento den patrně před 580 lety zemřel sv. Nuno od Panny Marie (1360-1431), portugalský vojevůdce a řeholník. Duše a hvězdy slaví druhé narozeniny. Počínaje tímto dnem je možno prvních osm dnů v listopadu získávat odpustky pro duše v očistci. Podmínky k jejich získání naleznete ZDE. Podrobnější vysvětlení historie a podstaty odpustků jsou k dispozici ZDE. U příležitosti slavnosti Všech svatých bude v zimní kapli vyšebrodského kláštera sloužena klasická Mše svatá. Začátek v 10:00. Na Teologické fakultě JU proběhne úvodní přednáška cyklu filosofa Jiřího Fuchse, na téma Postmoderní relativismus.

2. listopad, středa – památka Všech věrných zemřelých (Dušičky). Před 490 lety zemřela bl. Markéta Lotrinská (1463-1521), vévodkyně a řeholnice, jejíž památku si dnes rovněž připomínáme. Před 50 lety zemřel v internaci Josef Karel Matocha (1888-1961), arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Hnutí pro-life v tento den drží Vzpomínku na nenarozené (facebookovou stránku události, kde se k ní můžete přihlásit, naleznete ZDE).

3. listopad, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Martina de Porres (1579-1639), dominikánského pečovatele o chudé a nemocné.

4. listopad, pátek – Církev si připomíná památku sv. mučedníků Vitalise a Agricoly a sv. Karla Boromejského. Před 10 lety papež Jan Pavel II. blahořečil Pavla Petera Gojdiče (1888-1960), řeckokatolického biskupa a mučedníka.

5. listopad, sobota – Církev si připomíná památku sv. Zachariáše a Alžběty, rodičů sv. Jana Křtitele. Před 400 lety vymřel smrtí Petra Voka (1539-1611) starý a mocný rod Rožmberků. Před 30 lety zemřel během pitky na sovětské ambasádě odpadlý kněz Josef Plojhar (1902-1981). V Třeboni započne v 15:00 slavná asistovaná zádušní mše za duši Petra Voka. Celebruje P. Jan Gerndt. Podrobnosti ZDE. V želivském klášteře začne dvoudenní ideová konference Mladých křesťanských demokratů. Podrobnosti ZDE. Ve vyšebrodském klášteře začne u příležitosti 400. výročí úmrtí posledního z Rožmberků dvoudenní série přednášek o tomto rodu.

6. listopad, neděle – Církev si připomíná památku sv. poustevníka Léonarda de Noblac (+ 559). V Portugalsku si připomínají památku již u prvního listopadu zmíněného sv. Nuna od Panny Marie (1360-1431). V 10.00 hodin započne v zimní kapli vyšebrodského kláštera Mše svatá s latinským ordináriem Missa de Angelis obětovaná za celý rod Rožmberků.

Internetové články a odkazy

Česky:

P. František L. Juchelka OFM Conv: Slovíčko ke slavnosti Krista Krále

Krása liturgie: Svatební obřady v tradičním římském ritu

Michal Semín: Mír mezináboženského Assisi není pokojem Kristovým

Ignác Pospíšil

7 Responses to Rozhlédnutí 2011/10/30

 1. cinicius napsal:

  Ještě smutné informace z Francie, i když na druhé straně lze pozitivně vnímat fakt, že se v té zemi našel někdo schopný protestovat proti této odporné blasfémii, mohutně podporované úřady a politiky:

  http://vaticaninsider.lastampa.it/en/homepage/inquiries-and-interviews/detail/articolo/francia-france-9442/

 2. Biskupové USA... napsal:

  Co se také děje v USA.

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15414

  Modleme se za otce biskupy.

  Pax

  Jan

 3. Re: Rozhlédnutí... napsal:

  Rozhlédnutí 2011/11/06 se nezobrazilo?

  Díky.

  Pax

  Jan

 4. Sv. Anežko Česká, oroduj za nás! napsal:

  Dne 13. listopadu – svátek sv. Anežky České.

  Obdivuhodné kázání msgre. Joachima kard. Meisnera proběhlo dnes v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

  Pax et bonum

  Jan

  P. S. Katolíci spojení s gregoriánským ritem slaví sv. Anežku též 2. března.

  Nezapomeňme na 800 leté výročí…

 5. lukr napsal:

  Ve Vyšebrodském klášteře od adventu už furt. Doufejme. Každá neděle v 10.00. Modleme se, za vyšebrodské cisterciáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *