Rozhlédnutí 2011/8/28

AG Kroměříž

Tento týden začíná připomínkou památky sv. Augustina z Hippo (354-430), velkého biskupa a učitele Církve. Z dalších svátků a památek bych připomněl vzpomínku na umučení sv. Jana Křtitele (29. srpen) a svátky sv. Řehoře Velikého a sv. Pia X. (3. září).

Všem školákům přeji vydařený vstup do nového školního roku. V Kroměříži proběhnou 1. září oslavy 20. výročí obnovení tamního Arcibiskupského gymnázia. Jejich součástí bude slavnostní mše sv. a setkání pedagogů a absolventů školy.

Stalo se

Komise pro zdraví a sociální politiku polského Sejmu odmítla zákon, který zaváděl absolutní zákaz potratů a prvním čtením prošel v poměru 254:151. Podrobnosti anglicky na LifeNews.com.

Došlo k dohodě mezi vládou a církvemi a náboženskými společnostmi ohledně dalšího financování náboženského života. Mělo by trvat 17 let.

26. srpna zemřel ve věku 81 let Alojzij Matthew kardinál Ambrožič, emeritní arcibiskup Toronta. Kardinál Ambrožič byl slovinského původu a jako jeden z mála kanadských biskupů podporoval hnutí pro-life a vystoupil proti zavádění homosexuálního manželství. Byl ale též zarytým nepřítelem tradičního katolicismu a kupříkladu odmítl ve své arcidiecézi povolit působení Kněžskému bratrstvu sv. Petra. Kardinálský sbor po jeho smrti tvoří 194 kardinálů, z toho 114 mladších 80 let. Více o zesnulém např. česky na Radiu Vatikán nebo anglicky na LifeSiteNews.com.

Kardinál Vlk se na svém blogu ohlédl za Světovým setkáním mládeže v Madridu a kritizoval zaujatost, s níž média o akci informovala (vizte ZDE).

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

28. srpen, neděle – tento týden Církev začíná připomenutím památky sv. Augustina z Hippo (354-430), biskupa a učitele Církve.

29. srpen, pondělí – Církev si mimo jiné připomíná umučení sv. Jana Křtitele a památku sv. Sabiny, mučednice.

30. srpen, úterý – Církev si připomíná památku sv. mučedníků Felixe a Adaukta a sv. poustevníka Fiakra.

31. srpen, středa – Církev si připomíná památku sv. Pavlína Trevírského (+ 358), biskupa a mučedníka.

1. září, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Jiljí, OSN na tento den vyhlásila Světový den míru. V ČR k tomuto datu začíná nový školní rok. V Kroměříži v 9:30 započne v kostele sv. Mořice slavnostní mše sv. (NOM), která zahájí oslavy 20. výročí obnovení Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Po mši bude následovat setkání pedagogů a absolventů školy.

2. září, pátek – Církev si připomíná památku sv. Nonnosuse. Před 345 lety (1666) vypukl velký požár Londýna, který zuřil tři dny a zničil velkou část města.

3. září, sobota – Církev si připomíná památku sv. Řehoře Velikého (+ 604), papeže a učitele Církve. Tradiční katolíci slaví svátek svatého papeže Pia X. (1834-1914), v novém kalendáři umenšený na památku a přesunutý na 21. srpna.

4. září, neděle – Církev si připomíná památku sv. Bonifáce I., papeže (+ 422). Před 20 lety zemřel kardinál de Lubac (1896-1991), který byl klíčovou postavou „progresivistů“ na druhém vatikánském koncilu.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí 2011/8/28

 1. Závažné jednání Řím - FSSPX v září napsal:

  Generální představený Kněžského bratrstva sv. Pia X. (FSSPX), biskup Bernard Fellay, již v červnu oznámil, že „kardinál Levada mě povolal do Říma a zdá se, že to bude uprostřed září“.

  Máme nyní informaci, kterou poskytnul oficiální zdroj Bratrstva , že datem této schůzky bude 14. září (svátek Povýšení sv. Kříže a čtvrté výročí od data, kdy vstoupilo v platnost Summorum Pontificum), a že kromě generálního představeného se schůzky zúčastní také jeho dva zástupci P. Niklaus Pfluger a P. Alain-Marc Nély.

  Za tuto informaci je zodpovědný P. Schmidberger, bývalý generální představený FSSPX a současná hlava Německého distriktu, a říká se v ní také: „je to chápáno tak, že schůzka se bude zabývat kanonickou situací Bratrstva“.

  Oznámení končí touto žádostí: „Prosíme všechny katolíky, kteří přijímají svátosti v kostelech a kaplích Bratrstva sv. Pia X. v Německu, aby tuto schůzku na svátek Povýšení sv. Kříže zahrnuli do svých modliteb.“

  Tolik zpráva

  http://www.vendee.cz/texty/a-fsspx-rim.html

  http://rorate-caeli.blogspot.com/2011/08/sspx-rome-date-and-names.html

  ——

  Dodávám: nemusí to být jen katolíci, kteří jsou chodí do kaplí FSSPX. Není od věci tvrdit, že i katolíci, kteří cítí ve svědomí jako dobro se za plnou jednotu „FSSPX – Řím“ modlit, by tak měli činit.

  Já např. nestojím na pozicích FSSPX, ale modlit se tuto věc budu.

  Pax et bonum

  Jan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *