Rozhlédnutí 2011/6/13

Letnicemi započal nový týden, ve kterém se lze nadít mnohého. Krom poutě v Černém Potoce a tridentiny v Hořicích (s níž bohužel koliduje stávka z pochopitelných důvodů velmi rozzlobených odborů) bych doporučil pouť ke cti sv. Jana Nepomuckého Neumanna (byť tedy bez tridentské mše) a především pouť Modliteb za nejmenší.

Stalo se

Komise Ecclesia Dei potvrdila, co již dříve prohlásil kardinál Burke, totiž že při tridentské mši ženy ministrovat nesmějí.

KDU-ČSL protestovala proti vládou navrhovanému zvyšování poplatků, které obsahuje takové zhůvěřilosti, jako soudní poplatek 2000,- za osvojení dítěte (!!) a poplatek 5000,- za stavební povolení na byt s nejvýše třemi byty. Podrobnosti ZDE.

Mohli jsme sledovat zábavnou hru o stávku mezi odbory a vládou. Nyní to vypadá, že místo střední stávky pondělní nás čeká velká a ostrá stávka ve čtvrtek. Zábava možná už ale brzy zmizí, protože to vypadá skoro jako by si vláda myslela, že odbory prostě vyřeší tím, že jim stávkování zakáže. A to už k smíchu není.

V Turecku ve volbách drtivě zvítězila strana premiéra Erdogana. Jestli ale bylo její vítězství dost drtivé na plánovanou liberalizaci ústavy, to dosud není jisté. Každopádně v Turecku se již téměř nevyskytujícím křesťanům ani jeden výsledek žádné zlepšení nepřinese.

Ve dnech 8. a 9. června 2011 se uskutečnilo pravidelné zasedání Sekce pro mládež České biskupské konference. Hlavními tématy červnového zasedání byla příprava letošní účasti na Světových dnech mládeže v Madridu a příprava Celostátního setkání mládeže Žďár nad Sázavou 2012. Více ZDE.

Akce a kalendárium

Podrobnější kalendárium k jednotlivým dnům získáte kliknutím na datum , podrobnější a dlouhodobější přehled akcí pak ZDE.

13. červen – Církev slaví památku sv. Antonína z Padovy (1195-1231), který zemřel před 780 lety. V Černém Potoce proběhne pouť ke cti tohoto světce, která vyvrcholí tridentskou mší (začátek 17:00). Před 85 lety se narodil prof. Jérôme Lejeune (1926-1994), francouzský lékař, genetik a bojovník proti potratům.

14. červen – Církev si mimo jiné připomíná lužickosrbského knížete sv. Gottschalka (+1066), mučedníka

15. červen – Církev si mimo jiné připomíná památku sv. Víta. Jak jistě víte, tento sedmiletý mučedník je jedním z patronů Čech.  Večer krátce po západu slunce nastane úplné zatmění měsíce (více ZDE).

16. červen – Církev si dnes připomíná památku sv. Julity a Kyrika, mučedníků. V kostele Narození Panny Marie v Hořicích proběhne tridenstká mše svatá ze svatodušního oktávu. Těm, kteří na ni hodlají jet z daleka, připomínám stávku, která je na tento den vyhlášena. Na vlaky a autobusy raději nespoléhejte.

17. červen – Církev si připomíná památku sv. Ramwolda z Řezna (+ 1000), benediktinského opata, a sv. Rajnera z Pisy (+ 1160), poustevníka a poutníka.

18. červen – Církev si připomíná památku sv. Markuse a Marceliána, jáhnů a mučedníků. V Prachaticích se uskuteční národní pouť ke cti sv. Jana Nepomuckého Neumanna, hlavním celebrantem a kazatelem bude kardinál Rigali.

19. červen – nový týden začíná Slavností Nejsvětější Trojice. Ta se tento rok kryje mimo jiné s oslavou památky sv. Gerváse a Potáse, mučedníků, a  sv.  Juliany z Falconieri (+ 1341), servitky, která zemřela před 670 lety. Na Svatém Kopečku u Olomouce proběhne pouť Modliteb za nejmenší (dříve pouť Kruciáty). Mši bude celebrovat biskup Hrdlička. Sluší se připomenout, že český prezident Václav Klaus oslaví 70. narozeniny. Není to sice prezident podle mých představ, ale ten před ním byl podstatně horší a ten po něm asi taky bude.

Doporučené texty:

Zde doporučuji některé zajímavé česky či slovensky psané texty, které vyšly v poslední době:

Radomír Malý: Má Katolická církev vinu na tzv. holokaustu (šoa)? Arogantní zkreslování dějin

Jana Jochová-Trlicová: Genderové konfrontace aneb proč genderové feministky tolik zajímá sexuální výchova

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *