Rozhlédnutí 2011/3/21

Během minulého týdne došlo k řadě významných událostí, nicméně zaměřil bych pozornost spíše do týdne tohoto, který v neděli radostně začal znovuotevřením svatohostýnské baziliky Nanebevzetí Panny Marie. 25. března nám přinese slavnost Zvěstování Páně a s ní spojený Den nenarozených dětí. Na nenarozené děti bude vzpomínáno i při XI. Pochodu pro život, který proběhne v sobotu 26. března v Praze.

Stalo se doma

Petice na podporu pronásledovaných křesťanů přesáhla 5 tisíc evidovaných podpisů.

Do druhého kola  doplňovacích voleb do Senátu na Kladensku postupují Jiří Dienstbier (ČSSD) se 44,27 % hlasů a  Dan Jiránek (ODS) s 27,18 %. Kandidát KDU-ČSL Miroslav Rovenský získal pouze 1,26 % hlasů – jak vidno, teze „KDU-ČSL by neměla kritizovat potraty“ lidovcům přinejmenším ve Středních Čechách žádné hlasy nepřinese.

Na Svatém Hostýně byla po rekonstrukci znovuotevřena poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Stalo se ve světě

Japonci se dále pokoušeli stabilizovat situaci v jaderné elektrárně Fukušima I, ovšem po řadě explozí a úniků radiace jsou zatím daleko od úspěchu. Odhady rozsahu celé tragédie, která Japonsko postihla, neustále rostou.

Keith kardinál O´Brien, primas Skotska, ostře zkritizoval rostoucí finanční podporu Pákistánu ze strany Spojeného království. Je přesvědčen o tom, že posílat pomoc právě nyní, kdy v zemi sílí útoky na křesťany a politici, kteří je brání, jsou zabíjeni, je projevem protikřesťanské zahraniční politiky. Více ZDE.

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva zrušil rozhodnutí svého malého senátu z roku 2009, které tvrdilo, že vyvěšování krucifixů na italských státních školách porušuje lidská práva (ZDE, ZDE a ZDE). Jen krátce před tím italský Nejvyšší soud rozhodl, že požadavek, aby ke křížům, pokud budou vyvěšovány v soudních síních, byly přidány i symboly dalších nábožesntví, je neopodstatněný.

Kaddáfí začal v boji s povstalci dosahovat jednoznačné převahy a trošku se rozšoupl ve slibech ohledně toho, co čeká Benghází a jeho vzbouřenecké obyvatele, takže počínaje sobotou se ve jménu ochrany civilistů bojů v Libyi účastní i letecké síly Francie, USA, Spojeného království a řady dalších zemí. Nechtějí nic menšího, než konec Kaddáfího.

Kalendárium

21. březen před 110 lety se narodil  Francis Xavier Weiser (1901-1986), jezuitský kněz, teolog, učitel a spisovatel.

22. březen – před 65 lety skonal v důsledku prasklého apendixu blahoslavený kardinál von Galen (1878-1946), biskup Münsteru a jeden z největších odpůrců Hitlera v Německu.

23. březen

24. březen –

25. březen – slavíme slavnost Zvěstování Páně a s ní spojený Den nenarozených dětí (více o tom v odkazech ZDE).

26. březen před 640 lety zemřel augustiánský teolog a biskup Mikuláš z Loun (+ 1371).

27. březen

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do 31. března sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme Vás o pomoc v tomto díle.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011.

24. březen – v Českých Budějovicích v kavárně Měsíc ve dne proběhne přednáška Pavla Čermáka na téma Zaplaví muslimové Evropu? Začátek v 18:00. Zvací plakátek.

26. březen XI. Pochod pro život

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *