Rozhlédnutí

Prázdniny se chýlí ke konci a máme tu další Rozhlédnutí. Dělo se toho docela dost.

Stalo se doma

Pokračovaly zuřivé útoky levicových, atidikriminačních a lgbt aktivistů na osobu premiérova nastávajícího poradce Romana Jocha, jakož i vystoupení konzervativních autorů na jeho obhajobu.

Arcibiskup Duka se v průběhu týdne sešel s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a s ministrem kultury Jiřím Besserem k rozhovoru ohledně financování církví (viz ZDE) a s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem ohledně financování charit a diakonií (viz ZDE).

Stalo se ve světě

V pondělí zemřel prof. Nicola Cabibbo (1935-2010), jeden z nejvýznamnějších teoretických fyziků 20. století a předseda Papežské akademie věd.

Svatý stolec zveřejnil podrobný program návštěvy Svatého otce ve Spojeném království.

Ve Spojeném království státní úřady přinutily k ukončení činnosti poslední katolickou adopční agenturu. Více ZDE.

Svatý stolec i francouzští biskupové protestují proti násilné repatriaci rumunských Romů z Francie a způsobu, kterým je prováděna. Více ZDE a ZDE.

Kalendárium

23. srpen – před 910 lety zemřela sv. Richilda (+ 1100), řeholnice

24. srpen – církev slaví svátek sv. Bartoloměje, apoštola a mučedníka

25. srpen – Před 740 lety podlehl na křížové výpravě moru fr. král sv. Ludvík IX. (1214-1270). Před 105 lety se narodila sv. Marie Faustína Kowalská (1905-1938), polská řeholnice a mystička

26. srpen – před 100 lety se narodila bl. Tereza z Kalkaty (1910-1997), misonářka a řeholnice

27. srpen – církev slaví památku sv. Moniky z Tagasty (332-387), matky sv. Augustina z Hippo

28. srpen – před 1580 lety zemřel sv. Augustin z Hippo (354-430), biskup města Hippo Regius a učitel církve

29. srpen – Církev slaví památku sv. Sabiny, mučednice. 62. narozeniny oslaví Jan Graubner (* 1948), arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.

Očekávané události

Podrobnější a dlouhodobější přehled je ZDE.

Je stále možné připojit se k protestu proti státní sexuální výchově (stránka kampaně) a podpořit jej modlitbou.

Ignác Pospíšil

10 Responses to Rozhlédnutí

 1. Felix napsal:

  Mám čtyři poznámky: Joch, Duka, Spojené království a sv. Augustin.
  – Romana Jocha je potřeba všemožně podpořit a podporovat. Mám k němu dosti výhrad, ale je to skvělý krok zpět, jak jsem napsal, aspoň o metr. Je ovšem třeba návratu aspoň o kilometr.
  – Abp Duka se mi velice líbí v tom, že pořád jedná se státem. To je veliký příklad pro všechny biskupy i kněze. I když v nové katolické theologii jsou církev a stát nezávislé a autonmní (zvláště podle současného Sv. otce), taková jednání dávají této teorii poněkud na frak. Jen tak dál a vlídně neustupovat.
  – Spojené krlovství opět potvrdilo můj názor a (znevážilo opačný názor jistého cinicia), že „Západ“ je shnilý a stále shnilejší. A tak je shnilý i nový Eurosojuz – pryč s ním do konťáku a do spalovny.
  – Sv. Augustin byl biskupem v Hippo ve chvíli, kdy město obkličovali a dobývali Vandalové. Copak proti tomu udělal? Jistěže se modlil, ale nežádal ON něco mnohem víc? Mouchy sežerte nás není nejlepší politka jednoho z „vládnoucích nad zemí“.
  ***
  Ještě dodávám, že je dobře, že k Romanovi Jochovi lidovci mlčí. Protože když oni promluví, je všechno kolem podělané. – A taky: akce DOST se blíží …

  • cinicius napsal:

   1) Nezávislost a autonomie nijak nevylučují jednání a spolupráci.

   2) Pro Spojené království to jistě platí a já nikdy opačný názor nezastával. Naopak, stále tvrdím, že kyvadlo se vychyluje do svých nejextrémnějších hodnot. Věřím ale, že je to vratné a že se pak zhoupne zpět. Ale uznávám, že je i další možnost – že se prostě začíná naplňovat závěrečná fáze Apokalypsy. Tak nebo tak, můj postoj nebyl danou věcí nijak zpochybněn.

  • Hamish napsal:

   Nevim, jak se muzete radovat z dominikanovych jednani se statem, kdyz máme pred ocima, co vlastne vyjednava a kam ta jednani vedou.
   Hodit statu do chrtanu nakradeny majetek muze jen dusevne retardovany jedinec, nebo zednar. Moznosti se nevylucuji.

 2. Felix napsal:

  Psal jsem tady o západním vjezdu do sra..k, právě jsem – já úplný neználek – narazil na seznam pódiových zrůd, které tam Západ táhnout: Jane Fonda, Robert Redford, Danny Glover, Jack Nicholson, Gene Hackman, Ed Asner, Peter Weller, Jack Lemon, Woody Harrelson, Leonardo di Caprio, Frances McDormand, Naomi Campbell, Francis Ford Coppola, Oliver Stone, Steven Spielberg, Joel Coen … jen že tu byly články třeba o filmech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *