K volbám: TOP 09 a KDU-ČSL

Na dnešek jsem si nechal dvě strany, na které jste jistě napjatě čekali. Někteří se dokonce nemohli tak dočkat, že o nich diskutovali již pod články určenými jiným stranám. Někteří mne podezřívali, že v tomto článku padne dokonce doporučení: volte lidovce, je to nejlepší možnost. Koneckonců, co jiného by měl doporučit mladý křesťanský demokrat. Zklamu vás, tohle doporučení nedám. Dám jiné, jen trošku a přece moc odlišné.

TOP 09 je nová strana, plná starých známých tváří, která se do Parlamentu nejspíše dostane. Opřádá ji celá řada mýtů,výmyslů a jevů.

První mýtus, který bych rád vyvrátil, je tvrzení, že TOP 09 jsou jakousi „stranou pro křesťany“, jakousi odrůdou křesťanských demokratů. Nejsou. Naopak, jádro vedení i členstva TOP 09 tvoří zběhlé sekularizované a pravicové křídlo KDU-ČSL, které před svým odchodem v mnoha bodech zrazovalo křesťanské ideje této strany. Jednoznačně představuje to, co bylo z hlediska křesťanské politiky v KDU-ČSL nejhoršího. Podrobnosti u seznamu nejhorších elementů.

Druhým mýtem je představa, že strana má dobrý a komplexní ekonomický program. O tom si troufám pochybovat. Naše hospodaření má celou řadu problémů. TOP 09 s soustředí na jediný: snížení přebujelých sociálních dávek, a to způsobem, který lze snad i nazvat asociálním. Naproti tomu nehodlá řešit fakt, že jsme rájem hazardu, jehož podpora je Kalouskovi velmi blízká a byla jeden z důvodů, proč se stal pro KDU-ČSL nepřijatelným a prostě musel odejít, a především i přes různá plánovaná rádoby řešení fakticky ignoruje druhý velký problém, který vede k dluhům: obrovskou míru korupce ve státní správě, která vede k tunelování, rozkrádání a rozfofrovávání státních peněz přes předražené a nesmyslné státní zakázky.

Zde je třeba připomenout, že málokdo se na tomto podílel tak významně, jako „ekonomický expert“ a „hlavní stratég“ TOP 09 – Miroslav Kalousek. Podíváte-li se na jeho historii a s čím je spjat, zůstanou nám dvě možnosti: buďto je to prvotřídní tunelář státních peněz, a nebo absolutně neschopný hospodář. Jeho příznivci tvrdí, že neschopný není. Já jim to věřím. Každopádně mi vychází, že cílem TOP 09 není ozdravit hospodaření, ale umožnit politikům a jejich podnikatelským přátelům dále ždímat a okrádat stát a všechny jeho občany ve velkém. Cenou za to bude asociální politika, která to umožní tím, že pro tuto činnost ušetří dostatek peněz.

Třetím mýtem (a tady se musím TOP 09 trochu zastat) je, že TOP 09 na rozdíl od KDU-ČSL uznává právo ženy na potrat a přijímá současnou právní úpravu. Skutečnost je, že ani TOP 09 ani KDU-ČSL tuto věc ve svém programu neřeší a poslanci by tedy teoreticky měli mít volnou ruku. Video s MUDr. Šmuclerem, kterým je údajný propotratový postoj TOP 09 dokládán, je irelevantní – Šmucler nejenže neměl pravdu, ale později toto své vyjádření i odvolal s tím, že jde o jeho osobní stanovisko a že TOP 09 zahrnuje i osoby s opačnými postoji. Šmucler už navíc za TOP 09 nekandiduje. Na druhé straně je fakt, že téměř všichni lídři i kandidáti TOP 09, včetně Schwarzenberga a Kalouska, zastávají Šmuclerův postoj, zatímco u KDU-ČSL lze očekávat u nemalého počtu kandidátů postoj opačný, i když nebudou nijak zvlášť aktivní v jeho prosazování.

Pokud o důvěryhodnost strany, vzhledem k jejím špičkám, jejich historii a způsobu založení u mne leží velmi nízko.

Program strany je nejrozpracovanější v ekonomicko-hospodářské oblasti. Jeho rámcové zhodnocení jsem poskytl výše. Pokud jde o křesťanské hodnoty a body klíčové pro křesťanské voliče, strana se jim ve svém programu pečlivě vyhýbá.

Seznam nejhorších elementů:

Pokud se křesťanský volič rozhodne pro TOP 09 hlasovat, měl by velmi pečlivě kroužkovat. Nenapadá mne nikdo, kdo by si z této strany zasloužil přednostní kroužek křesťanského voliče, zato hned celá řada těch, které by bylo vhodné vykroužkovat. Zde je jen malý přehled těch nejvýznamnějších nežádoucích:

Karel Schwarzenberg (podporuje reg. partnerství + odmítá zákaz potratů) – kandiduje v Praze

Miroslav Kalousek (celková nedůvěryhodnost + koncentrovaná nevychovanost, nestoudnost a hulvátství + odmítá zákaz potratů) – kandiduje ve Středočeském kraji

Vlasta Parkanová (celková nedůvěryhodnost + vystupování nedůstojné vysoké političky + odmítá zákaz potratů + už jako lidovecká poslankyně se stavěla proti křesťanskému profilování se strany) – kandiduje v Jihočeském kraji

KDU-ČSL je jediná parlamentní strana, která se hlásí ke křesťanství a křesťanským hodnotám, nicméně za dokonalou ji nelze označit ani omylem a plně chápu ty křesťany, co jsou jejími chybami natolik rozladěni, že je nepřekousnou. Její šance dostat se do Parlamentu jsou slušné, i když život bych na ně zbůhdarma nesázel.

KDU-ČSL je jako strana mnoha vlád zodpovědná za zoufalý hospodářský stav země, pokud jde o etická témata, dopustila se mnoha selhání, z nichž nejtragičtější se týkalo vládního hlasování ohledně zákona o specifických zdravotnických službách (zde ale je nutno podotknout, že co ministři pokazili, tak poslanci napravili a navíc většina hlavních viníků přešla do TOP 09), a čelí mnoha dalším aférám a problémům, které ji znevěrohodňují.

Strana má mnoho vlastností, které ji v očích katolických voličů nemohou prospět, z nichž vyslovený eurohujerismus je ještě to nejmenší. Je silně načichlá feminismem, liberalismem a socialistickými a rovnostářskými hodnotami (tento směr je reprezentován především předsedou Cyrilem Svobodou a Sdružením žen KDU-ČSL), křesťanské hodnoty představují v programech často až deklaratorní body druhého a třetího řádu, ze kterých strana ochotně ustupuje, kdykoliv jde do tuhého.

Fakticky se strana ve svém současném volebním programu snaží všem vážným závazkům v bioetických věcech vyhnout. HPŽ ČR sice rukou Cyrila Svobody přislíbila snahu v těchto věcech, nicméně odmítla svůj slib před volbami zveřejnit, z odůvodnění jsou jasné dvě věci: a) strana se k tomuto závazku nechce veřejně hlásit a nehodlá z něj udělat oficiální součást programu, b) sám předseda strany patrně neví, jestli by mu strana tento závazek odsouhlasila. U strany jako celku bych věřil maximálně tak tomu, že se jednohlasně postaví proti legalizaci euthanasie. Označit KDU-ČSL za pro-life stranu či stranu splňující kritéria křesťanské strany by bylo neskutečně naivní, konečně – viz níže)

Přesto vše výše napsané považuji KDU-ČSL, z pohledu křesťana, za nejlepší možnost mezi stranami, co mají šanci dostat se do Parlamentu. Pokud se tedy nerozhodnete volit strany programově možná ještě bližší, u nichž se ale v těchto volbách křesel v Parlamentu nejspíše nedočkáte (Konzervativní strana, Koruna Česká, Moravané), či, pro další témata, některou z dalších velkých stran (což bych ale moc nedoporučoval, viz předchozí příspěvky), je logické vybrat lidovce. Každopádně je ale třeba lidovce volit s velmi pečlivým uvážením a promyšleným kroužkování.

Ke kroužkování pro inspiraci:

Zaslouží si kroužek:

MUDr. Tomáš Preininger – kandidát získal výslovnou podporu HPŽ ČR a splňuje všechny požadavky, jaké lze na katolického politika klást. Kandiduje jako číslo 2 v kraji Vysočina; aby měl jistou účast v Parlamentu, vyžaduje to vykroužkovat jedničku kandidátky Jana Kasala, protože 2 poslanci za Vysočinu pro KDU-ČSL jsou nepříliš pravděpodobný výsledek.

Pokud mají čtenáři časopisu pocit, že jim jméno Preininger není neznámé, mají pravdu, nedávno jsme zveřejnili rozhovor s manželkou tohoto kandidáta, MUDr. Preiningerovou. Velký rozhovor s kandidátem najdete v posledním věstníku HPŽ ČR (2/2010).

Vhodní k vykroužkování:

Cyril Svoboda (celková nedůvěryhodnost + extrémní nestoudnost a nesoudnost + spor s charitou a triky, kterak se soudit-nesoudit, odvolat-neodvolat + skandální jednání ve věci zákona o zvláštních zdravotnických službách + feministické a socialistické úlety, např. kvóty pro zastoupení žen na kandidátkách) – kandiduje v Královéhradeckém kraji, kdokoliv na tamní kandidátce je lepší, než on.

Jana Hybášková (nedůvěryhodnost: přidána na kandidátku na základě smlouvy s EDS, v Evropském parlamentu prosazovala právo ženy na potrat, snadnější rozvody, práva homosexuálů a podobně, údajně ale společně s ostatními kandidáty za EDS slíbila respektovat v bioetických otázkách postoj lidovců, kdo tomu slibu věří a považuje ho za dostatečný, nechť toto doporučení ignoruje)  – kandiduje v Praze; doporučení vykroužkovat by bylo asi zdravé vztáhnout na všechny kandidáty EDS.

Marie Jílková, předsedkyně Sdružení žen KDU-ČSL (prosazuje různé feministické, socialistické a liberální nápady, včetně například kvót pro ženy na kandidátkách + její postoj byť i jen k otevírání témata potratů) – kandiduje v Pardubickém kraji

Roman Línek (zastánce „odčernoprdelnění strany“ – rozuměj „odpoutání se od církve a křesťanského fundamentalismu“ + odmítá legislativní regulaci potratů) – kandiduje v Pardubickém kraji

Věra Luxová (potrat je záležitost ženy) – kandiduje v Pardubickém kraji

Tento seznam je nejdelší, neboť na kandidátce KDU-ČSL má všude smysl hledat dobré kandidáty. U ostatních parlamentních stran o tom nejsem přesvědčen. Naprosto ale není vyčerpávající a já nemám prostředky a čas pro podrobnější analýzu. Takže se pokuste si prostudovat, koho vlastně volíte, zvolíte-li lidovce. Hodně mi chybí fungující systém nějakého smysluplného srovnávání a hodnocení kandidátů (ten zprovozněný HPŽ ČR jím rozhodně není). A bohužel, chybí mi i autentická křesťanská/katolická strana, kterou bych mohl volit. Možná je na čase, aby ji někdo založil. I kdyby měla být outsiderem, alespoň nebudeme muset týrat své svědomí nad výběrem tak tragickým, jako je letos.

Ignác Pospíšil

Související články:

Co by mělo být důležité pro katolického voliče

Volit č nevolit?

K volbám: KSČM, VV a SZ

ČPS a DSSS

K volbám: Suverenita, Zemanovci a ČSSD

K volbám: Koruna Česká, Konzervativní strana a Strana svobodných občanů

K volbám: Liberálové.cz, Moravané a ODS

21 Responses to K volbám: TOP 09 a KDU-ČSL

 1. P. Jan Špaček napsal:

  Velice výstižně napsáno. Býval jsem voličem KDU-ČSL, ale už mi tato strana nic neříká… Vaše charakteristika Ing. Miroslava Kalouska je tvrdá, ale naprosto přesná, pravdivá a výstižná.

  Ad vocem Jeho Jasnosti Karla VII., knížete ze Schwarzenbergu: Kdyby nebyl politický kariérista, jeho JEDINÉ místo na české politické scéně by muselo nutně být v Koruně České – monarchistické straně Čech, Moravy a Slezska. Avšak vzhledem k jeho postojům k registrovanému partnerství a k potratům je dobře, že Korunu Českou svým členstvím „nepoctil“.

 2. P. Jan Tesař napsal:

  TOP 09 je naděje této země a budu ji volit. Zdař Bůh!

  • P. Jan Špaček napsal:

   Carissime, nezbláznil jste se náhodou? Ve vší úctě, proste o dary Ducha svatého v toto svatodušní pondělí, aby Vás při zdravém rozumu zachovati ráčil…
   Sincere
   P. Jan Špaček

 3. Jiří Kouba napsal:

  Po přečtení tohoto článku se mi chce vykřiknout: Právě kvůli podobným článkům jsem nikdy nedostal odvahu konvertovat ke katolictví. Nevykřiknu, pouze konstatuji: Vyřazuji tento blog ze čtečky, protože takovou snůžku pomluv a hloupostí jsem dlouho nečetl.

  Slyšel někdy autor o presumpci neviny? Ví autor o tom, že onen Kalousek byl nejlepším ministem financí Evropské unie? Ví o tom, že program TOP 09 respektuje a pozitivně hodnotí drtivá většina ekonomických expertů?

  Nejen v tomto článku, ale i v předchozích, je taková řada nepravd, polopravd a evidentních hloupostí, že mě až napadají takové myšlenky, že se autor musel snad pomátnout, přestože ho jinak (mimo politické články) respektuji.

  Jak může takto psát křesťan? Bez znalostí faktů navíc soudit? Jsem upřímně zděšený…

  • Hamish napsal:

   A co takhle vynechat výkřiky a uvést nějaká fakta?
   Tedy pochopitelně dřív, než vyřadíte tento blog ze své ctěné čtečky :)

  • Nea napsal:

   Já myslím, že Ignác fakta zná, zabývá se tematikou dlouho a nemá jen teoretické znalosti nasbírané z netu. Pane Kouba, rozhodovat se ke konverzi K Bohu Spasiteli na základě článku pro Vás cizího člověka z internetu je dětinské. Obracíte se kvůli Všemouhoucímu, který Vám může dát Milost Spasení, co je Vám po lidech a jejich článcích? Ačkoli v této věci ani nesouhlasím s tím, co jste napsal.

  • cinicius napsal:

   Pravda bolí, to už tak bývá.

  • jjstodola napsal:

   Pokud jste nedostal odvahu konvertovat ke katolictví kvůli nějakým článkům, pak jste teda – promiňte mi ta slova – pěkný posera. A být posera a praktikující katolík, to nešlo nikdy moc dohromady.

 4. Nea napsal:

  A vyřadit celý blog ze čtečky kvůli jednomu článku jedné osoby je stejné jako opustit milovanou Církev, protože na mě jednou bezdůvodně zařval zapšklý farář ze zapadlé vesnice.
  U Soudu se Pán Bůh ale zeptá: copak já jsem na tebe zařval? Copak já jsem tě zradil?
  Nebuďte nefér.

 5. Vert napsal:

  A co z TOPky Severa? Ten hlasoval proti zamítnutí Karasova protiinterrupčního návrhu: http://www.psp.cz/cgi-bin/ascii/sqw/hlasy.sqw?G=35354&o=4 a k požadavkům homolobby nebyl také moc vstřícný.

 6. Paradigma napsal:

  Prosím, co ví autor o rázu charity, která byla druhou stranou ve sporu s Cyrilem Svobodou?

 7. Václav napsal:

  Panu Svobodovi věřím tak jako málokomu a mám ho rád. Mimo jiné i proti že je opravdový křesťan který chodí s rodinou pravidelně na mši. Před časem riskoval svůj vlastní život aby zachránil rozpočet a naše peníze i čest. Utrpěl čerstvou zlomeninu páteře a nechal se v tomhle stavu donést do parlamentu. Příznivci jistých dvou stran mezitím sprostě řvali a přáli mu ať chcípne. Politici ho nechali donést až tam a bylo jim jedno jestli bude potom mrtvý nebo zmrzačený. Když konečně dorazil tak opustilo demonstrativně sál asi 19 poslanců a šli domů. Nepočkali tam ani tu chvíli dokud neproběhlo hlasování. Byli z ODS a KSČM. Mohli ho vypárovat nebo se na to vykašlat když věděli že stejně prohrají. Nasednout do auta a doprovodit ho do nemocnice. Nosit mu tam kytky a ovoce. Komunisty bych chápal ale ochránce tradičních hodnot ne. Od těch bych čekal právě tohle. O panu Kalouskovi si myslím že odjakživa patřil spíš k ODS, půjde s ní do koalice a bude podporovat jejich zájmy. KDU naposledy zabodovala při návrhu pana Kocába. Kdyby jí nebylo tak bychom tady měli hezkých pár ohavností. Jestliže proti nim hlasují aniž by je k tomu někdo organizovaně nutil tak je to dvojnásob dobře. Jejich politika je středová, což je také jen dobře. Křesťan by měl vládnout tak aby se dobře žilo všem, zaměstnancům i podnikatelům a nepreferovat jedny na úkor druhých. Měl by víc uvažovat o tom o čem hlasuje než s kým. Nevidím důvod proč bychom měli někomu bránit aby prosazoval dobrou věc a být mu za to vděčný. Komunistům bych za to byl ještě vděčnější než jiným. Lidovci jsou sice jen lidé jak napovídá to samotné slovo ale neumím si představit že bych měl volit někoho jiného.
  Navrhuji všem kteří věří v Boha aby se za ně modlili, postili a konali dobré skutky. Aby jim Bůh odpouštěl hříchy a vedl je tak aby vládli v souladu s Jeho vůlí. Stejně bych se modlil za všechny ostatní politiky přátelské i nepřátelské, koaliční, vládnoucí i opoziční, za mocné tohoto světa a za celou zem, tak jak nás vyzývají naši biskupové.

  • jjstodola napsal:

   Je to hrdina. Pravý geroj Sovětského svazu! Vždyť se nebojí nejen o svůj život časný, ale i o svůj život věčný! Nejen že se vysmál smrti, když se nechal donést do parlamentu se zlomenou páteří, ale dokázal se vysmát i Pánu Bohu, když vydal návrh, aby vláda neschválila stávající návrh zákona o zdravotních službách, ale schválila jej až po doplnění o bod rozšiřující přístup k potratům v ČR i na ženy ze zemí Evropské unie! Pokud takovýto člověk chodí ještě každý týden do kostela, pak je jeho odvaha o to větší! Sláva Cyrilu Svobodovi, křesťanu, který má křesťanskou morálku na háku!

 8. Katka napsal:

  Naprosto souhlasím s Václavem :-)

  Co se týče sporu Cyrila Svobody s charitou, jen těžko se o tom dozvíme pravdu. Média to různě přikreslují a zamlžují. A to určitě v neprospěch p. Svobody.

  • jjstodola napsal:

   Nejde o nějaké soudy, ale o Svobodův slavný návrh: zamítnout stávající návrh zákona o zdravotních službách a schválit po zapracování rozšíření interupcí.

  • petr napsal:

   souhlasím, i kdyby tam nějaký právní nárok svoboda měl, musí se ho zříci, protože přece se nebude soudit s charitou, že?

 9. xenofon napsal:

  Severa vynesl Kubiceho zprávu a dělal i jiné podrazy. To, že je proti drogám a potratům z něj nedělá dobrého člověka. Hitler také nekouřil, nepil a ani na ženské moc nebyl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *