Rozhlédnutí

Mezi top události minulého týdne patří nepochybně zvolení arcibiskupa Duky předsedou ČBK a ohrazení se ČBK proti představám Ministerstva školství ohledně sexuální výchovy na školách.

Z očekávaných událostí nastávajícího týdne je třeba vyzvednout demonstraci Dost bylo antidiskriminace a pohřeb kardinála Špidlíka.

Stalo se v ČR

Ve dnech 20.-21. dubna 2010 proběhlo 80. plenární zasedání České biskupské konference. Novým předsedou ČBK byl zvolen pražský arcibiskup Dominik Duka. ČBK se vyjádřila k příručce a doporučení MŠMT k sexuální výchově na školách a vydala stanovisko k mediální kritice papeže.

V Brně proběhla mezinárodní konference na téma Rodina a etika.

Stalo se ve světě

V kanadském parlamentu pohořel zákon, který měl legalizovat euthanasii.

Měli jsme týden rezignací: Augsburský biskup Walter Mixa rezignoval v reakci na obvinění z týrání dětí a nesprávnému zcházení s fondy sirotčince. Benedikt XVI. dále přijal rezignaci dvou biskupů zapletených do sexuálních skandálů: Rogera Josepha Vangheluwe, biskupa diecéze Bruggy, který přiznal zneužívání nezletilého, a Jamese Moriartyho, biskupa diecéze Kildare a Leighlinu, který dříve jako světící biskup arcidiecéze Dublin podle něj neřešil patřičně sexuální skandály (je již čtvrtým irským biskupem, jehož rezignaci z těchto důvodů papež přijal).

Ministerstvo zahraničí Spojeného království se omluvilo Svatému stolci za „nejapný žert“, kterého se dopustila skupinka jeho úředníků, připravujících návštěvu papeže Benedikta XVI. v zemi. Dotyční vypustili oficiální oběžník Ministerstva zahraničí obsahující např. návrhy, že papež by měl být požádán, aby na své návštěvě v Británii otevřel interrupční kliniku, představil novou značku kondomů nesoucích jeho jméno a požehnal několika homosexuálním svazkům. Podle Ministerstva byli provinilci potrestáni přeřazením.

Kalendárium

26. duben – arcibiskup Duka (* 1943) slaví 67. narozeniny.

27. duben – před 60 lety, v noci z 27. na 28. dubna 1950 provedla StB druhou vlnu přepadů a likvidace mužských klášterů v Československu (viz Akce K).

28. duben – před 60 lety byla komunistickými úřady násilně zlikvidována řeckokatolická církevní správa v Československu a majetek i věřící byli protiprávně administrativně přičleněni k pravoslavné církvi (tzv. Akce P).

29. duben – před 630 lety zemřela v Římě sv. Kateřina Sienská (1347-1380), učitelka církve. Před 45 lety vydal papež Pavel VI. encykliku Mense maio, která se zabývá květnem coby měsícem zasvěceným Panně Marii a vyzývá věřící k modlitbě za světový mír.

30. duben – v rámci přípravy československé katolické církve na život v podzemí přijal Karel Otřenášek z rukou biskupa Mořice Píchy tajné biskupské svěcení.

1. květen – svátek sv. Josefa Dělníka

2. květen – před 70 lety zemřel Šimon Bárta (1864-1940), 8. biskup českobudějovický.

Akce a události

Běží hlasování v anketě Rytíři života, kterou pořádá náš časopis, hlasovat je možno do 15. května 2010 do 12:00.

V Turíně probíhá výstava tzv. Turínského plátna.

Stále je možno připojit svůj podpis k petici Podporujem Pápeža, médiá nemajú právo špiniť jeho meno“ (v současné době 6689).

Vysokoškolské katolické hnutí Ostrava zve na přednášku otce Tesarčíka „Tradiční liturgie“, který proběhne v úterý 27. dubna 2010 ve společenském sále u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Týž den pořádá ČBK on-line rozhovor s arcibiskupem Dukou.

28. duben – proběhne v Praze demonstrace Dost bylo antidiskriminace. Akce, kterou vyhlásila občanská iniciativa D.O.S.T., si klade za cíl na jedné straně poukázat na zneužívání lidskoprávní a antidiskriminační problematiky v politice, na zbytečnost ministerstva pro lidská práva a na plýtvání prostředky na nesmyslné „antidiskriminační projekty“, na straně druhé podpořit tradiční hodnoty a občanské svobody, které jsou antidiskriminační a pseudolidskoprávní politikou ohrožovány a potlačovány. Některé konkrétnější výhrady organizátorů jsou v tomto prohlášení.

30. duben – pohřeb kardinála Špidlíka na Velehradě

1. květen – katolická církev slaví svátek sv. Josefa Dělníka, snoubence Panny Marie. Oficiální oslavy ohlášeny např. v Dobříši. Socialisté a komunisté slaví v tento den „svátek práce“. Před 80 lety zemřel sv. Riccardo (Richard) Pampuri (1897-1930), italský lékař a řeholník z řad špitálních bratří sv. Jana z Boha

Ignác Pospíšil

7 Responses to Rozhlédnutí

 1. Felix napsal:

  „Mezi top události minulého týdne patří nepochybně ohrazení se ČBK proti představám Ministerstva školství ohledně sexuální výchovy na školách.“
  Takových memorand ČBK tu už bylo mnoho. Novinář by měl mít po ruce jejich výčet a varovat.
  „Řekni, kde ty kytky jsou, co se s nima mohlo stát, řekni, kde ty kytky jsou, kde mohou být?“ Na toto se zapomene, jako na všechna předchozí.
  A jdeme nezadržitelně vpřed! Nemohla by ČBK přece jen lépe přispět k zadržení toho jití?

 2. cinicius napsal:

  1. května proběhnou oslavy jubileí arcibiskupa Otčenáška, který je, mimo jiné, druhým služebně nejstarším biskupem na světě.

  http://www.apha.cz/oslavy-zivotnich-vyroci-arcibiskupa-otcenaska/

 3. J. napsal:

  Co je pravdy na tom (tvrdí to paní Věra Tydlitátová z Ligy proti antisemitismu), že má D.O.S.T. blízko k pravicovému extremismu?

  • cinicius napsal:

   Pravdy je na tom asi tolik, že jsou na nacisty napojeni cestující pražského metra. Kdo hledá, najde v řadách příznivců té akce nějakého člověka s neonacismem spojovaného, ale to je tak všechno. Je to jen záminka. Koneckonců, myslete trochu – copak by silně proizraelský Občanský institut podporoval neonacistickou akci? Paní Tydlitátová je významnou představitelkou české levicové a antidiskriminační ideologie. Ale z tohoto titulu by ji podpořilo jen málo lidí. Tak lživě označí oponenty za neonacisty, dá jim psí hlavu, začne křičet o lidských právech a nabere spojence z řad nemyslících antifašistů a anarchistů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *