Rozhlédnutí ve Svatém týdnu

Včera začal Květnou nedělí Svatý týden, uzavírající dobu postní. Budeme si v něm připomínat utrpení a smrt Ježíše Krista, abychom následně o Velikonoční vigílii oslavili jeho Zmrtvýchvstání, čímž se končí čtyřicetidenní doba postní a začíná padesátidenní doba velikonoční.

Stalo se ve světě

Papež Benedikt XVI. se stal terčem dalšího pokusu zatáhnout ho do krytí sexuálních skandálů. Do šíření lží a dezinterpretací, které zahájil New York Times, se ochotně zapojila i česká média. Více i s objasněním celé kauzy ZDE. V katolickém tisku roste počet článků oponujících šířící se absurdní morální panice a zneužívání starých případů pohlavního zneužívání a sexuálních skandálů pro proticírkevní propagandu.

Reprezentant Stupak se snaží všechny přesvědčit, že tím, že si za podporu Obamovy zdravotnické reformy vymínil onen směšný vládní příkaz, učinil protipotratovému hnutí skvělou službu a je stále velkým pro-life bojovníkem. Podpořila ho v tom ovšem jen jediná významnější pro-life organizace: jeho vlastní DFLA (Democrats for Life of America). Její podpora je ovšem poněkud  znehodnocena tím, že všechny ostatní významné pro-life organizace prohlásili Stupaka i s DFLA za zrádce, kteří už na označení pro-life nemají nárok. Drtivá většina pro-life aktivistů se dnes díky Stupakovi sjednotila v názoru, že pro-life demokraté prostě neexistují. Pokud jde o jeho domovský okrsek, podařilo se mu dosáhnout podivuhodné vyváženosti: proti jeho zvolení budou tvrdě bojovat jak potratáři, tak pro-life aktivisté, kteří ho ještě před měsícem podporovali.

Stále větší počet států Unie deklaruje, že se postaví na odpor Obamově zdravotnické reformě a pokusí se dosáhnout jejího zrušení u Nejvyššího soudu, řada z nich už v tomto směru učinila rozličné kroky. Američané je v odporu proti značně nepopulární reformě podporují. Souběžně s tím republikáni pracují na plánu, jak reformu zrušit zákonodárnou cestou.

Stalo se doma

HPŽ ČR zveřejnilo výsledky literární soutěže pro středoškoláky, kterou pořádalo společně s MKD. Výsledky:

1. Markéta Doleželová (Slovanské gymnázium, Olomouc): Když je vražda v módě (59 bodů, odměna 5 tisíc Kč)

2. Kristýna Boháčová (Gymnázium Josefa Ressela, Chrudim): Nenaplněný život (45 bodů, odměna 3 tisíce Kč)

3. Simona Janáková (Stojanovo gymnázium, Velehrad): Marie. Utrpení a smrt očima víry, lásky a naděje (38 bodů, 2 tisíce Kč).

Kalendárium

29. březen – před 760 lety zemřel na následky věznění sv. Ludolf z Ratzenburgu (+ 1250), biskup a mučedník.

30. březen – před 880 lety zemřela sv. Diemuta z Wessobrunnu (+ 1130), benediktinka a náboženská spisovatelka.

31. březen – je Škaredá středa. Před 75 lety zemřel v Bolívii ct. Klement Fuhl (1876-1935), generální představený augustiniánů. Před 60 lety začal monstrproces, který komunistické Československo uspořádalo s představiteli řádů. Před 20 lety přijal Miloslav Vlk biskupské svěcení.

1. duben – je Zelený čtvrtek.

2. duben – je Velký pátek, jinak se o tomto datu vzpomíná na svatou poustevnici Marii Egyptskou. Před 65 lety, o Velikonočním pondělí, zemřel bl. Vilmos Apor (1892-1945), biskup rábský, kterého o tři dny dříve postřelili opilí rudoarmějci, když jim bránil ve znásilňování žen, kterým poskytl asyl ve své rezidenci. Před 5 lety zemřel papež Jan Pavel II. (1920-2005).

3. duben – je Bílá sobota. V noci ze soboty na neděli se slaví Velikonoční vigílie ukončující dobu postní a zahajující dobu velikonoční.

Zmrtvýchvstání Páně

4. duben – slavíme Zmrtvýchvstání Páně alias Hod Boží velikonoční. Před 60. lety skončil monstrproces, který komunistické Československo uspořádalo s představiteli řádů. 67. narozeniny slaví Jiří Paďour (* 1943), 12. biskup českobudějovický.

Další podrobnosti např. ZDE.

Akce a události

Je Svatý týden.

Časopis Duše a hvězdy vyhlásil anketu o Rytíře života 2010, ocenění určené českým osobnostem a českým skupinám, které se zasloužily o obranu lidského života a jeho důstojnosti v celé jeho délce (tj. od početí až po přirozenou smrt) v České republice. Nominace je možno podávat do 31. března.

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci probíhá až do 25. dubna výstava nazvaná Zbožných duší úl – Náboženská bratrstva v kultuře raněnovověké Moravy. Více informací ZDE.

Jihomoravští Mladí křesťanští demokraté a brněnská KDU-ČSL pořádají 30. března v Brně workshop na téma Mladí lidé v politice. V moderované diskusi se s účastníky workshopu o své názory a zkušenosti podělí David Macek a Svatava Tynklová.

Poznámka: Oltářní obraz Zmrtvýchvstání Páně vytvořil v roce 1778 Johann Heinrich Tischbein (1722-1789). Autorská práva již vypršela a reprodukce obrazu lze volně šířit.

6 Responses to Rozhlédnutí ve Svatém týdnu

 1. Honza Kohoutek napsal:

  „Drtivá většina pro-life aktivistů se dnes díky Stupakovi sjednotila v názoru, že pro-life demokraté prostě neexistují.“
  Proč by neexistovali? To je tvůj názor nebo se na tom ty organizace fakt někde oficiálně sjednotili?

  • cinicius napsal:

   @HK: Proč se ptáš na věci, které jsem v článku jasně napsal?

   Tzv. pro-life demokraté z řad demokratických politiků a aktivistů se sdružují ve Stupakově DFLA. Reprezentanti z této organizace prohlasovali Obamovu potratářskou zdravotnickou reformu, přičemž jako své alibi si pořídili naprosto nefunkční vládní příkaz. „Jediný pro-life demokratický senátor“ Nelson poskytl svůj (naprosto klíčový) hlas ke schválení reformy již dříve (a ani nepotřeboval žádný příkaz, stačilo mu 100 milionů pro zdravotnictví v jeho rodném státě).

   Velké pro-life organizace působící v USA většinou prohlásily DFLA a Stupaka za zrádce a tvrdí, že nemají právo se nazývat pro-life. Jsou to samostatná prohlášení buďto těchto organizací, nebo jejich vůdců, ale jsou vpodstatě jednohlasná a jsou doprovázena jednoznačnými konkrétními kroky: např. Stupak sám ztratil podporu všech pro-life organizací angažujících se dosud ve volbách v Michiganu v jeho prospěch (samozřejmě vyjma DFLA samotné). Nelsona potkalo v podstatě totéž.

   Mezi pro-life aktivisty (alespoň tak to vypadá při pohledu na jejich blogosféru a facebookové stránky zastupující jejich organizace) drtivě převládl názor, že tzv. „pro-life demokratům“ se nedá věřit, protože stranická disciplína a lojalita k jejich celkově výrazně propotratové straně je pro ně více, než pro-life myšlenka. On tento názor byl v pro-life hnutí přítomen již dávno, ale optimisté ho odmítali, v poslední době právě s odkazem na Stupakův boj proti potratářským verzím reformy. Jeho zrada ale optimismu v tomto směru zlomila vaz.

   Možná se časem najde nějaký někdo, kdo spojení „pro-life demokrat“ rehabilituje. Možná. Dnes je tento termín terčem posměchu a to se hned tak nezmění.

  • cinicius napsal:

   Možná to bude Dan Lipinski

   http://lifenews.com/state4933.html

 2. Honza Kohoutek napsal:

  Jo, jak je to s to škaredou středou? Je to někde uvedeno? Hodně lidí mi tvrdí, že je totožná s popeleční.

 3. cinicius napsal:

  Ještě k antikatolické kampani v médiích

  Otevřený dopis redakci Lidových novin:

  http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/03/29/otevreny-dopis-redakci-lidovych-novin/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *