Drsnými billboardy bojují proti potratům

Fotografie zkrvavených tělíček dětí usmrcených při umělém potratu vedle obětí masových vražd ve vyhlazovacích táborech. Zachráněné dítě ve 24. týdnu od početí vedle zabitého dítěte při potratu rovněž ve 24. týdnu. Kruté, přesto pravdivé snímky vypovídají o nelidskosti potratové politiky většiny Evropských zemí, včetně České republiky.

„Umělý potrat je v České republice beztrestný tři měsíce těhotenství bez udání důvodu a do šestého měsíce ho může žena podstoupit, pokud existuje i pouhé podezření, že dítě trpí genetickou poruchou,“ informuje leták kampaně STOP GENOCIDĚ, která od začátku školního roku probíhá po celé republice. Za kampaní stojí lidé, kteří se nesmířili s potratovou praxí v českém zdravotnictví. Společně s dobrovolníky demonstrují před středními školami a v rozhovorech se studenty vysvětlují důvody, proč je zabití dítěte v lůně matky nepřípustné. Studenti mají možnost si prohlédnout skutečné fotografie potracených dětí a připojit podpis k petici, která se snaží změnit zákon, jež potraty umožňuje.

Přestože mají organizátoři všechna potřebná povolení pro umístění petiční výstavy před prostorem školy, setkávají se velmi často s odmítavými postoji vedení škol. Ředitelé neváhají na aktivisty kampaně volat policii či jinak mařit jejich snahu oslovit studenty. „Když jsme byli s kampaní poprvé před Střední odbornou školou technickou v Ostravě-Vítkovicích, přijeli na nás policisté v pěti autech,“ líčila své dojmy z prvního dne kampaně na území Ostravy Ludmila Půlkrábková, která se do kampaně zapojila jako dobrovolník. Muži zákona byli však bezradní. „Všechna povolení jsme měli v pořádku a jediný prohřešek byl, že při jejich příjezdu stálo na chodníku auto, které přivezlo panely pro instalaci výstavy,“ uvedla Půlkrábková a dodala, že uloženou tisícikorunovou pokutu usmlouvali jen na dvě stovky.

Scénář s policisty se opakoval i 5. 1. před Gymnáziem Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Na rozdíl od prvního dne kampaně se organizátoři rozhodli před instalováním výstavy oslovit ředitelku školy a vysvětlit jí důvody, proč chtějí hovořit s mladými lidmi o zlu, které potraty představují. S velkým pochopením se však nesetkali. Brzy i zde byli muži v uniformách. Uložili pokutu za špatné parkování ve výši pět set korun, ale výstavu zakázat nemohli. Organizátoři neporušovali žádný zákon, na petiční výstavu měli potřebná povolení a při jednání s policií neucovli ani o píď. Požadavek vedení školy i policistů byl výstavu od školy posunout co nejdál. S tím však nemohl souhlasit zástupce iniciátorů kampaně Jan Vrána, který argumentoval zákonem o obcích a příslušným povolením z magistrátu. Když si neporadili policisté, měl výstavu znepříjemnit alespoň školník. Vyjel s traktůrkem osazeným radlicí odklízet sníh právě z míst, kde již byly billboardy rozmístěny. Nezbývalo než jednotlivé stojany přenášet z místa na místo tak dlouho, dokud nebyl sníh odklizen. Snaha aktivistů nevyšla nadarmo. Studenti se v odpoledních hodinách začali trousit ze školní budovy a přítomnost sedmi policistů zvýšila jejich zájem o prezentované materiály. Dívky si odnášely modely dvanáctitýdenního plodu a letáčky, které vyzývají mladé lidi k odpovědnosti za nový život. Do petičních archů přibylo i pár podpisů, dokonce i od studentů nejnižších ročníků víceletého gymnázia. Nakonec se za důležitějšími povinnostmi vydali i sami policisté.

Pavel Siuda

Poznámky redakce Duší a hvězd:

Více informací o kampani ZDE. Výstava se na 11. a 12. února opět vrátí do Prahy, tamní organizátoři opět žádají o dobrovolníky, kteří by chtěli při akci vypomoci. Požadavky jsou stejné, jako posledně.

Článek byl s laskavým souhlasem autora převzat z lednového čísla OKNA, zpravodaje ostravsko-opavské diecéze.

19 Responses to Drsnými billboardy bojují proti potratům

 1. Maftík napsal:

  Ještě bych dodal, že ti, kdo by se chtěli nějak zapojit do aktivity Stop genocidě, ale ne formou spoluuspořádání výstavy, si mohou objednat tématické nálepky na webu prolife (http://www.prolife.cz/?a=51&t=4&PHPSESSID=cb72cdf51c4f12c0ce2d46802f733a34) a rozlepovat je v místě svého bydliště …

 2. less than zero napsal:

  Nechápu, čeho chce hnutí STOP GENOCIDĚ dosáhnout. Když si pustím na jejich stránkách video, je zjevné, že tito Fanatici správných rozhodnutí, nemají tušení o mediálních tricích a schopnostech jak někoho oslovit a upoutat tak, aby se rozhodl následovat poselství, předávané konkrétním médiem.

  Už jenom zvuková stopa je přestřelená a připomíná spíše než podprahovou hudební složku videa, prvoplánovou křeč. Puste si to video bez hudby…proč se autoři videa bojí ticha? Ticha, které by mnohem lépe korespondovalo se záběry filmu. Možná pokud by šlo tvůrcům o vyjádření expresivity obsahu, mohla být hudba nahrazena ruchy-zvuky…
  Nevím jestli si autoři uvědomují, ale v době kdy je každý vlastník telefonu i kameramanem, zda obyčejný záznam je tím co někoho dnes osloví…brutální obsah takového záznamu v době, kdy si lidé na video natáčí vraždy a mučení…mně příjde kontraproduktivní. Ohromení prvním zhlédnutím tak budou nikoli poselstvím toho videa, ale pouze alternativou, kterou v řadě videí z násilným a brutálním obsahem ještě neviděli. Pak následuje otupění a odstup diváka. Detaily ručiček a nožiček připomínají spíše než kdysi živou bytost(kterou jako její části zastupují)dílky stavebnice. To video je vskutku ohavné, ale pro jeho naprostou absenci úcty k onomu životu, protože ty růžové hromádky tělíček, jsou přece mrtvé a video to nijak nerespektuje, čehož je dokladem poslední záběr, který je mimo smysl celého videa, nemá se samotným potratem žádnou přímou spojitost, to když se někdo mimo obraz kamery pokouší vsunout nějaký předmět do úst mrtvého tvora, aby vzápětí kdy se mu to zdaří následoval brilantní střih…tohle video ve svém závěru odhaluje nelidskost svých tvůrců…

 3. cinicius napsal:

  Nikoliv, odhaluje nelidskost určitého činu, kterou se jeho pachatelé urputně snaží skrývat.

 4. cinicius napsal:

  A jinak, myslím, že otázka kvality a povedenosti videa na stránkách STOP Genocidě je opravdu poddružná.

 5. Maftík napsal:

  Cinicus: znám slovo „podružná“, ale „poddružná“ ne, co to znamená? 🙂

 6. solipso napsal:

  Na konci článku: „Dívky si odnášely modely dvanáctiměsíčního plodu…“
  – no nevím, my ve Slavkově jsme rozdávali modely tříměsíčního plodu.

 7. ANO! napsal:

  Je úžasné, co organizace stop genocidě dělá a já si vážím jejich snahy. Každý by se měl první zamyslet nad tím, co je horší. Jestli vystavovat ošklivé, ale skutečně reálné fotografie, a nebo potraty provádět.

 8. Proč si nenecháte poradit u odborníků napsal:

  V dnešní video-kultuře je realita proměnou hodnotou.
  Stop Genocidě jako „slogan“ je kontraproduktivní. Co přebije Genocidu? Jediným výsledkem bude devalvace toho slova.

  Jediný dobrý nápad je ten model plodu, ale ve spojení se slovem Genocida to poselství zničí.

  Ten model plodu sám osobě potřebuje nabýt význam, například jako použití univerzálního měřítka (tak jako krabička od sirek ve filmu Jízda).

 9. spitfire napsal:

  omluva, zapomněl jsem se podepsat, myslel jsem si, že tam jako předtím automaticky naskočí less than zero…

  jinak to byla pouze reakce na příspěvek: ANO! říká:

  vůbec nebylo záměrem vytvořit tak plodnou diskuzi…odpovědnost beru na sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *